Bruksizmem nazywamy nieświadome, mimowolne zaciskanie zębów (nazywane także „szczękościskiem”) i zgrzytanie nimi. Ma ono miejsce zazwyczaj w nocy podczas snu. Takie zachowanie naszego ciała może powodować zmiany w stawach skroniowo-żuchwowych, wady zgryzu i bóle głowy a zęby, osłabione zgrzytaniem, stają się słabsze i bardziej podatne na uszkodzenia. Bruksizm jest także określany problemem społecznym, gdyż może wywoływać zaburzenia snu u osób śpiących w tym samym łóżku.

Kogo dotyczy problem?

Bruksizm nie jest chorobą rzadką – obecnie na ten problem skarży się około 10% populacji. Dotyka ona dzieci oraz dorosłych, głównie osoby między 25. a 45. rokiem życia.

Bruksizm – przyczyny

Bruksizm zazwyczaj łączony jest bezpośrednio z odczuwanym stresem i napięciem. Inne przyczyny rozwoju tego schorzenia to:

Bruksizm – objawy

Najbardziej charakterystyczne objawy, sugerujące problem bruksizmu, to:

Jak leczyć bruksizm?

Pacjenci, borykający się z problemem bruksizmu, często trafiają pod specjalistyczną opiekę Lekarza Stomatologa. To on po konsultacji oraz wykonaniu badań (np. poprzez określenie stanu napięcia mięśni, ruchomości żuchwy i stopnia starcia zębów) stawia trafną diagnozę oraz proponuje najlepszą metodę leczenia.

W Centrum Medycznym „Tysiąclecie” proponujemy Pacjentom dwa popularne i skuteczne sposoby leczenia bruksizmu:

Podsumowanie

Bruksizm jest w obecnych czasach dość powszechnym schorzeniem. Jednak tylko niespełna 20% wszystkich pacjentów, borykających się z tym problemem, poddaje się specjalistycznemu leczeniu. Tymczasem schorzenie te mocno utrudnia nasze codzienne funkcjonowanie, a jego efekty potrafią być długofalowe. Dostępne metody leczenia bruksizmu są na tyle zaawansowane, że nie warto odkładać terapii na później – im wcześniej podejmiemy działania, niwelujące problem zaciskania i zgrzytania zębami, tym lepiej dla naszego zdrowia i uśmiechu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *