Leczenie kanałowe pod mikroskopem to innowacyjna forma zabiegu stomatologicznego, dająca pacjentowi wiele korzyści. Dzięki temu terapia, która przez lata kojarzona była z długim, bolesnym leczeniem, niemal zawsze wymagającym kilku wizyt u dentysty, dziś możliwa jest do przeprowadzenia nawet w jeden dzień. Jak wygląda leczenie kanałowe pod mikroskopem w Centrum Medycznym Tysiąclecie w Katowicach?
Ciągły rozwój medycyny, stomatologii i technologii medycznej daje liczne możliwości usprawniania pracy specjalistów, zmniejszania bólu pacjenta oraz minimalizowania ingerencji i inwazyjności zabiegów. Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest właśnie tego typu metodą z zakresu stomatologii – konkretnie endodoncji, zajmującej się leczeniem miazgi zębowej i tkanek okołowierzchołkowych.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem – jak wygląda?
Klasyczne leczenie kanałowe to z reguły zabieg inwazyjny i dość bolesny. Może wiązać się z powikłaniami, nieprzyjemnymi dolegliwościami i koniecznością odbywania wielu wizyt. Leczenie kanałowe pod mikroskopem daje możliwość dokładnego powiększania obrazu leczonego zęba, od 6 do 25 razy, dzięki wysokiej klasie mikroskopowi operacyjnemu. To z kolei pozwala na bardzo dokładne oczyszczenie systemu kanałowego zęba i skrócenie czasu leczenia – nawet do jednej wizyty.
Tak duże powiększenie obrazu chorego zęba umożliwia wgląd do jego komory, powiększenie obrazu korzeni i kanałów korzeniowych niewidocznych „gołym okiem”, a także uwidocznienie zębów trzonowych w głębi jamy ustnej, co utrudnia ich leczenie w przypadku zabiegów przeprowadzanych bez mikroskopu. Wyjątkowo dokładny obraz pozwala na precyzyjne wykonywanie zabiegu i ograniczenie ryzyka reinfekcji, czyli zakażania odsłoniętych kanałów zęba w przypadku leczenia rozłożonego na wiele zabiegów.
Mikroskop umożliwia dokładne oświetlenie pola wykonywania zabiegu leczenia kanałowego i uwidocznienie miejsc wymagających leczenia, oczyszczenia lub uzupełnienia. Podczas zabiegu urządzenie znajduje się tuż nad głową pacjenta, na specjalnym wysięgniku z możliwością regulacji jego pozycji.
Kiedy wykonuje się leczenie pod mikroskopem?
Leczenie kanałowe pod mikroskopem wykonuje się w przypadku leczenia zębów o nietypowym kształcie lub umiejscowieniu, po urazach bądź kiedy konieczne jest usunięcie ciał obcych z tkanki przyzębia – na przykład ostrych fragmentów kości lub narzędzi stomatologicznych złamanych podczas ekstrakcji zębów czy innych zabiegów. W ten sposób usuwa się też pozostałości ułamanych lub ukruszonych zębów, jak i udrażnia wąskie oraz zakrzywione kanały zębowe.
Czy warto?
Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest innowacyjną metodą pozwalającą na oszczędność czasu i pieniędzy, które trzeba by wydać na wiele kolejnych zabiegów wykonywanych w sposób tradycyjny. Dokładność zapewniana przez leczenie kanałowe pod mikroskopem umożliwia wyleczenie wszystkich zębów – nawet tych, które bez tak precyzyjnego podglądu nie mogłyby zostać prawidłowo oczyszczone i wypełnione. Dzięki dużemu powiększeniu i dokładnemu oświetleniu obszaru zabiegowego, widoczne są wszelkie ubytki oraz kamień nazębny i próchnica, nawet na bardzo wczesnym stadium powstawania. A więc zanim leczenie będzie trudniejsze i o wiele bardziej kosztowne.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem, dzięki podaniu znieczulenia miejscowego, jest też metodą praktycznie bezbolesną. W trakcie zabiegu pacjent znajduje się w pozycji leżącej, co jest pozycją najbardziej komfortową, a stomatologowi umożliwia łatwiejszy dostęp do miejsca poddawanego zabiegowi.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem – ile kosztuje?
Cena leczenia kanałowego pod mikroskopem w Centrum Medycznym Tysiąclecie w Katowicach rozpoczyna się od 800 zł, natomiast w przypadku powtórnego leczenia zęba w ten sposób jest to koszt od 1400 zł. Tym samym cena samego zabiegu jest bardzo korzystna – leczenie zęba endodontycznie sprowadza się bowiem do jednorazowej wizyty.