Proste zęby pozytywnie wpływają na atrakcyjność. Piękny uśmiech jest jednym z elementów urody, który przykuwa wzrok. W wielu przypadkach jednak leczenie ortodontyczne związane jest nie tylko z walorami estetycznymi, ale i zdrowotnymi. Krzywe zęby mogą przyczyniać się do powstania wielu chorób, np. spowodować paradontozę. Nie da się ukryć, że noszenie aparatu na zębach jest obecnie popularne, dzięki czemu nawet wielu młodych pacjentów szybko decyduje się na to, by skorygować swój krzywy zgryz. Kiedy jest jednak dobry czas na to, by założyć aparat? Opowiadamy poniżej.

Aparat stały i ruchomy

Aparaty ortodontyczne dzielą się na dwa rodzaje. Można wyróżnić aparat stały, który jest zakładany oraz cyklicznie regulowany przez lekarza-ortodontę. Drugim rodzajem aparatu jest tak zwany ruchomy, który bardzo często służy do utrwalenia efektu po zdjęciu aparatu stałego. Może być również wykorzystywany do korygowania nieprawidłowości zgryzu u małych dzieci, które mają jeszcze zęby mleczne.

Jak działa aparat ortodontyczny?

Aparat przywraca odpowiednie zwarcie między żuchwą, a szczęką i ustawia zęby prawidłowo w łuku. Należy jedynie pamiętać, że korekta uzębienia jest procesem długotrwałym. Zęby prostują się od 1 do 3 lat, w niektórych, indywidualnych przypadkach ten proces nieco się wydłuża. Pacjenci, którzy noszą zarówno stały, jak i ruchomy aparat są pod opieką ortodontyczną.

Zakładanie aparatu ortodontycznego – wiek pacjenta

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy jest odpowiedni czas na wyprostowanie łuku zębowego u ich pociech. Warto wspomnieć, że wizytę u specjalisty można umówić w zasadzie, gdy dziecko skończy 2. rok życia. Co ciekawe, już w tym okresie można fachowo ocenić, czy ze zgryzem malucha wszystko jest w porządku.

Aparaty ruchome, które zakłada się jedynie w czasie wyznaczonych pór dnia (najczęściej na noc), mogą być noszone przez małe dzieci, które nadal mają zęby mleczne. Warto wspomnieć, że nakładki te są wykonywane zawsze indywidualnie dla każdego dziecka, na podstawie odlewu jego szczęki.

Aparaty stałe zakładane są natomiast dopiero dzieciom w wieku nastoletnim, mniej więcej od 14. roku życia. Narząd żucia jest wtedy zwykle w pełni rozwinięty. Stałe aparaty montuje się najczęściej na specjalnych, metalowych zamkach, które mocuje się do zębów. Jeśli pacjentowi zależy natomiast na dyskretnym efekcie, może zdecydować się on na aparat tak zwany porcelanowy, ceramiczny, którego zamki są w zasadzie niewidoczne.

Czy osoby dorosłe mogą nosić aparat?

Osoby dorosłe również mogą zdecydować się na założenie aparatu korygującego. Warto jedynie pamiętać o tym, że prostowanie zgryzu może się w tym wypadku nieco wydłużyć. Bardzo często trzeba również usunąć jeden z zębów, aby leczenie było skuteczniejsze.

Dlaczego warto nosić aparat?

Niewątpliwie, jedną z głównych korzyści noszenia aparatu jest estetyka. Zęby wyglądają atrakcyjniej, bardzo często wzrasta również samoocena pacjenta, który dużo chętniej eksponuje pełny uśmiech. Co więcej, o wiele łatwiej jest utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej, gdyż zęby nie są stłoczone, dlatego lepiej się je szczotkuje. Dzięki założeniu aparatu można również uniknąć rozwoju różnorodnych chorób zębów oraz dziąseł.

Na założenie aparatu ortodontycznego mogą zdecydować się osoby w różnym wieku. Należy jedynie zaznaczyć, że aparat stały przeznaczony jest dla dzieci od mniej więcej 14. roku życia, gdy narząd żucia jest w pełni wykształcony i pacjent ma wszystkie, stałe zęby. Nakładki ruchome są zwykle stosowane u młodszych dzieci, mogą również służyć do utrwalania efektu po zdjęciu aparatu stałego. Warto zdecydować się na korektę wady zgryzu, gdyż dzięki temu można zyskać piękne, proste i zdrowe zęby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *