Lokalizacja

Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Stomatologia

Chirurg stomatolog Katowice

Niektóre problemy stomatologiczne wymagają specjalnego rodzaju interwencji. W przypadku, gdy konwencjonalne metody zawodzą lub ze względu na specyfikę schorzenia bądź stopień jego zaawansowania nie mogą być wykorzystane, niezbędna jest interwencja chirurgiczna.
W poradni stomatologicznej w Centrum Medycznym Tysiąclecie w Katowicach przeprowadzamy zabiegi o różnej specyfice i stopniu skomplikowania, dbając o jak najwyższy komfort Pacjenta.

Przed rozpoczęciem zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej odbywa się konsultacja, podczas której specjalista kontroluje stan uzębienia pacjenta, przeprowadza wywiad medyczny i omawia drogę leczenia. Ponadto pacjent poddawany jest szczegółowej diagnostyce obrazowej.

Chirurg stomatolog- ceny

Chirurgia stomatologiczna- zabiegi

Jednym z najczęstszych zabiegów wykonywanych przez chirurga szczękowo-twarzowego jest usunięcie zęba. Ekstrakcja jest ostatecznością, jednak nie da się jej uniknąć, gdy tkanki zęba są zniszczone w takim stopniu, że nie można ich odbudować w toku leczenia zachowawczego bądź protetycznego. Często usuwane są też zęby zatrzymane i ósemki.

Implant stomatologiczny to specjalnie wykonany, zwykle z tytanu, sztuczny korzeń zęba który zastępuje usunięty lub utracony wcześniej korzeń naturalny. Umożliwia on zamocowanie nowej korony zębowej na miejscu utraconego zęba. Implant zębowy umieszczany jest w kości wyrostka zębowego poprzez wkręcenie. Korona sztucznego zęba mocowana jest na stałe i dobierana kolorem i teksturą do pozostałych zębów, by zminimalizować widoczność ubytku. Implanty stomatologiczne mogą zastępować pojedyncze zęby a także całe łuki zębowe.

Resekcja wierzchołka korzenia polega na odcięciu fragmentu korzenia zęba, oczyszczeniu otaczającej go kości ze zmian chorobowych oraz na zabezpieczeniu wierzchołka materiałem stomatologicznym. W czasie zabiegu specjalista otwiera tkanki miękkie znajdujące się przy korzeniu, dzięki czemu odsłonięta jest kość, a następnie usuwa zakażoną tkankę. Wszystko przebiega w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu ani dyskomfortu. Resekcja przeprowadzana jest w przypadku przewlekłego zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, nieprawidłowej budowy anatomicznej zęba, która uniemożliwia przeprowadzenie skutecznego leczenia kanałowego, jak również wtedy, gdy leczenie endodontyczne lub reendodontyczne nie przyniosło oczekiwanych efektów.

Zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej najczęściej wykonywany jest przed rozpoczęciem leczenia implantologicznego a jego celem jest zwiększenie ilości tkanki kostnej w odcinku szczęki (utrata zęba powoduje zanik kości, co może uniemożliwić wstawienie implantów). Podczas omawianego zabiegu, pod błoną zatoki umieszcza się materiał stomatologiczny. Po trwającej kilka miesięcy rekonwalescencji można rozpocząć leczenie implantologiczne.

Wędzidełko wargi górnej to łączący wewnętrzną powierzchnię wargi górnej oraz zewnętrzną powierzchnię wyrostka zębodołowego szczęki fałd błony śluzowej. Wielu pacjentów zmaga się z wadami rozwojowymi wędzidełek warg, przede wszystkim z nieprawidłowym przyczepem lub wrodzonym przerostem wędzidełka. Brak odpowiedniego leczenia doprowadzić może do zmiany chorobowych w przyzębiu, powstania diastem czy też do problemów z przełykaniem.

Chirurgia szczękowo twarzowa

Chirurg stomatologiczny zajmuje się również operacyjnym leczeniem wad zgryzu i zniekształceń w obrębie twarzy, plastyką wędzidełka języka, a także leczeniem osób, u których stwierdzono stany przednowotworowe oraz nowotwory twarzy, jamy ustnej i szyi.

Przed rozpoczęciem zabiegów z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej odbywa się konsultacja, podczas której specjalista kontroluje stan uzębienia pacjenta, przeprowadza wywiad medyczny i omawia drogę leczenia. Ponadto pacjent poddawany jest szczegółowej diagnostyce obrazowej.

W przypadku jakichkolwiek pytań z zakresu chirurgii stomatologicznej, zabiegów, terminów wizyt i innych zachęcamy do kontaktu, udzielimy szczegółowych informacji. Zobacz też jak przebiega leczenie protetyczne, jak i również ile kosztuje leczenie w narkozie.

Chirurg szczękowy- kiedy umówić się na wizytę?

Wizytę u chirurga stomatologii należy umówić przede wszystkim wtedy, gdy konieczna jest skomplikowana ekstrakcja, np. usunięcie ósemki, zęba zatrzymanego lub też w pełni niewyrżniętego. Ponadto, chirurg zajmuje się również wszczepieniem implantów. Jest to zabieg wymagający precyzji oraz umiejętności, ponieważ konieczne jest nacięcie dziąseł oraz nawiercenie tkanki kostnej.