Zdjęcie RTG zębów Katowice

Zdjęcie rtg zębów jest niezbędne wtedy, gdy konieczne jest odpowiednie zaplanowanie leczenia. Widać na nim dokąd sięgają zmiany, a także miejsca, w których należy przeprowadzić ewentualne leczenie kanałowe. Co więcej, dzięki zdjęciu możemy również ocenić kształt i wygląd zębów, a także przyjrzeć się kanałom zębowym.

Oprócz RTG zębów do diagnostyki wykorzystujemy również inne narzędzia, między innymi mikroskop, kamerę wewnątrzustną i laser diagnostyczny. Zachęcamy serdecznie do umawiania regularnych wizyt u stomatologa oraz do skorzystania z naszej oferty.

Zdjęcie rtg zębów – Ceny

Jak przygotować się do rtg stomatologicznego?

Przygotowanie do wykonania zdjęcia rentgenowskiego jest stosunkowo łatwe. Przed wykonaniem zdjęcia rentgenowskiego należy zdjąć wszelką biżuterię, np. naszyjniki lub kolczyki, ponieważ mogą one wpłynąć na jakość zdjęcia. Jeśli nosisz ruchomy aparat ortodontyczny lub protezę, pamiętaj o ich zdjęciu przed wykonaniem zdjęcia rentgenowskiego. Podczas wykonywania zdjęcia rentgenowskiego należy siedzieć nieruchomo i postępować zgodnie z instrukcjami lekarza dentysty. Ze względu na szybkość wykonywania zdjęć, zwykle kończy się ono w krótkim czasie! Dodatkowo, jeśli to możliwe, staraj się nie połykać i nie ruszać głową podczas wykonywania zdjęcia, aby dentysta uzyskał wyraźny i dokładny wynik. Wystarczy kilka prostych kroków, aby dobrze przygotować się do wizyty na zdjęciu rentgenowskim.

Zdjęcie panoramiczne zębów

Zdjęcie panoramiczne zębów to rodzaj zdjęcia, które pokazuje cały układ zębów w jednym obrazie. Może być wykorzystywane przez lekarzy dentystów do diagnozowania i leczenia różnych problemów z zębami, takich jak ubytki, choroby dziąseł, złamania i inne. Zdjęcie panoramiczne zębów jest wykonywane przy użyciu specjalnego aparatu radiologicznego, który emituje promieniowanie rentgenowskie i rejestruje obraz zębów i tkanek okołozębowych. Może być również wykorzystywane do planowania leczenia ortodontycznego lub chirurgii stomatologicznej.

Zdjęcie panoramiczne zębów może być wykonane w różnych sytuacjach, w zależności od potrzeb pacjenta i lekarza dentysty. Oto kilka przykładów, kiedy może być wykonane zdjęcie panoramiczne zębów:

  • Podczas pierwszej wizyty u dentysty  w celu oceny ogólnego stanu uzębienia i wykrycia ewentualnych problemów z zębami lub tkanek około zębowych.
  • Przed leczeniem ortodontycznym, aby ortodonta mógł zaplanować odpowiednie rozwiązanie.
  • Zdjęcie panoramiczne zębów może być wykonane przed lub po chirurgii stomatologicznej, aby ocenić stan zębów i dziąseł.
  • Przy kontroli stanu uzębienia, aby ocenić ewentualne zmiany i zapobiegać powstawaniu problemów z zębami.
  • W przypadku bólu zębów lub innych objawów

Pacjent może zgłosić się do gabinetu stomatologicznego lub centrum medycznego i umówić się na badanie bezpośrednio. Jeśli jednak pacjent choruje na jakieś schorzenie lub przyjmuje leki, które mogą wpływać na wynik badania, lekarz może wymagać skierowania lub zalecić wcześniejsze zaprzestanie przyjmowania niektórych leków.

Zdjęcie pantomograficzne

Pantogram zębów to rodzaj zdjęcia panoramicznego, które jest wykorzystywane do oceny stanu zębów i tkanek okołozębowych oraz do planowania leczenia. Wskazania do wykonania pantogramu mogą obejmować ocenę stanu uzębienia, planowanie leczenia ortodontycznego, chirurgii stomatologicznej czy oceny stanu zębów.

 

Tomografia szczęki i żuchwy

Tomografia szczęki czy żuchwy to rodzaj badania rentgenowskiego, które pozwala na uzyskanie trójwymiarowego obrazu szczęki i zębów. Może być wykorzystywana przez lekarzy dentystów do diagnozowania i leczenia różnych problemów z zębami i tkanek okołozębowych, takich jak ubytki, choroby dziąseł, złamania i inne. Tomografia szczęki jest wykonywana przy użyciu specjalnego aparatu radiologicznego, który emituje promieniowanie rentgenowskie i rejestruje obraz zębów i tkanek okołozębowych. Może być również wykorzystywana do planowania leczenia ortodontycznego lub chirurgii stomatologicznej.

Aby przygotować się do tego badania, należy postępować zgodnie z instrukcjami przekazanymi przez lekarza lub technika medycznego. Oto kilka ogólnych wskazówek, które mogą pomóc w przygotowaniu do tomografii szczęki:

  • Przede wszystkim, należy poinformować lekarza o wszystkich lekach, które się przyjmuje oraz o ewentualnych alergiach.
  • Jeśli pacjent jest nosicielem protezy zębowej lub protezy szczękowej, należy o tym poinformować lekarza przed badaniem.
  • Nie należy przyjmować leków zawierających metal (np. niektóre leki przeciwbólowe) przez co najmniej 48 godzin przed badaniem.
  • Należy zostawić wszystkie metalowe przedmioty (np. biżuterię, spinki do włosów) w domu lub zostawić je w szatni przed wejściem do pomieszczenia z tomografem.
  • Należy zapytać lekarza, czy można przyjąć posiłek i picie przed badaniem. Zazwyczaj zaleca się, aby nie jeść ani nie pić niczego przez co najmniej 2 godziny przed badaniem.
  • Należy zapytać lekarza, czy należy zabrać ze sobą okulary lub soczewki kontaktowe.
  • Należy zapytać lekarza, czy są jakieś inne specjalne instrukcje dotyczące przygotowania do badania.

 

Pamiętaj, że ważne jest, aby dokładnie wykonać wszystkie instrukcje lekarza, aby uzyskać najdokładniejsze wyniki badania. Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub technikiem medycznym przed badaniem.

Aby wykonać tomografię szczęki, pacjent musi zgłosić się do gabinetu stomatologicznego lub centrum medycznego, gdzie zostanie umieszczony na specjalnym fotelu. Następnie technik radiologii lub lekarz stomatolog przygotuje sprzęt do badania, a pacjent będzie musiał położyć głowę na specjalnym stole lub oparciu.

Podczas badania pacjent będzie musiał zachować absolutną ciszę i spokój oraz pozostawać w bezruchu. Nałożony zostanie na głowę specjalny kaptur, który będzie umożliwiał przeprowadzenie skanowania promieniami rentgenowskimi. Całe badanie trwa zazwyczaj kilka minut.

Po zakończeniu badania pacjent może wrócić do codziennych aktywności. Lekarz stomatolog lub technik radiologii przeanalizuje uzyskane obrazy i prześle wyniki badania lekarzowi prowadzącemu. W razie potrzeby pacjent może zostać skierowany na dodatkowe badania lub przepisane leczenie.

Zdjęcia tomograficzne (również zwane tomogramami lub skanami CT) są szczególnie przydatne w diagnostyce chorób zębów i tkanek okołowierzchołkowych. Pozwalają one uzyskać trójwymiarowy obraz struktur znajdujących się w jamie ustnej, co umożliwia lekarzowi stomatologowi dokładne zdiagnozowanie stanu zdrowia pacjenta i zaplanowanie odpowiedniego leczenia.

Zdjęcia tomograficzne są szczególnie przydatne w następujących przypadkach:

  • Diagnozowanie chorób zębów i tkanek okołowierzchołkowych, takich jak zapalenie miazgi, ropnie, złamania zębów czy choroby przyzębia.
  • Ocena stanu kości szczęki i żuchwy podczas planowania leczenia implantologicznego lub rekonstrukcji kości.
  • Ocena stanu uzębienia podczas planowania leczenia ortodontycznego.
  • Ocena stanu zębów mlecznych u dzieci w celu ustalenia optymalnej strategii leczenia.
  • Ocena stanu zębów u osób z podejrzeniem chorób autoimmunologicznych lub nowotworów.
  • Ocena stanu zębów u osób, u których występują trudności w diagnozowaniu chorób zębów za pomocą zwykłych zdjęć RTG.

 

Ocena stanu zębów u osób z podejrzeniem chorób autoimmunologicznych lub nowotworów.

RTG stawów skroniowo-żuchwowych w zwarciu i rozwarciu

RTG stawów skroniowo-żuchwowych w zwarciu i rozwarciu to dwa rodzaje tego samego badania, w którym obraz stawów jest rejestrowany w dwóch różnych pozycjach: zwarciu (gdy szczęka jest zamknięta) i rozwarciu (gdy szczęka jest otwarta). Pozwala to lekarzowi na ocenę ruchomości stawów oraz na zidentyfikowanie ewentualnych problemów z ich funkcjonowaniem. RTG stawów skroniowo-żuchwowych jest wykonywana przy użyciu specjalnego aparatu radiologicznego, który emituje promieniowanie rentgenowskie i rejestruje obraz stawów i tkanek okołostawowych. Obraz jest następnie wyświetlany na specjalnym ekranie lub drukowany na filmie rentgenowskim. RTG stawów skroniowo-żuchwowych jest mniej szczegółowa niż tomografia komputerowa.

Zdjęcia rentgenowskie CBCT stawów skroniowo-żuchwowych, zwane zwykle zdjęciami TMJ, to bardzo szczegółowe obrazy całej szczęki i jej elementów. Wykonywane w zbliżeniu i w różnych płaszczyznach, zdjęcia te pomagają dentystom zdiagnozować wiele poważnych problemów stomatologicznych. Zdjęcia rentgenowskie szczęki i żuchwy zawierają informacje o wielkości i kształcie dolnej szczęki, wszelkich naroślach i zniekształceniach w obrębie kości szczęki, wszelkich nieprawidłowościach w ustawieniu stawów szczęki oraz informacje o przeciwstawnych powierzchniach zębów i korzeniach. Dają one również stomatologom wyraźny obraz kontaktu kości wraz z przestrzeniami stawowymi tych zębów, które opierają się o siebie podczas otwierania i zamykania ust. Może to być szczególnie pomocne przy diagnozowaniu problemów stomatologicznych związanych ze zgrzytaniem zębami lub nieprawidłowym ustawieniem szczęk. Dzięki uchwyceniu tak skomplikowanych szczegółów, jak te, zdjęcia rentgenowskie stawów skroniowo-żuchwowych mogą pomóc dentystom w zapewnieniu bardziej kompleksowego leczenia swoim pacjentom.