Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust jest nie tylko uciążliwą, ale często również wstydliwą przypadłością wielu osób. Co ważne, przyczyną tej dolegliwości nie musi być wyłącznie brak higieny jamy ustnej, mogą wywoływać ją również choroby. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to stan, który zagraża życiu, co więcej, halitozę można skutecznie leczyć! Jak zatem pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust? Jakie można wyróżnić rodzaje i przyczyny halitozy? Zachęcamy do przeczytania artykułu.
Halitoza – co to jest?
Halitozą nazywa się nieprzyjemny zapach z ust, który można odczuć podczas mówienia lub oddychania. Zapach ten związany jest z lotnymi związkami siarki, za ich wytwarzanie są odpowiedzialne beztlenowe bakterie gram-ujemne złuszczonego nabłonka lub zalegających resztek pokarmu. Halitoza najczęściej jest związana z nieprawidłową higieną jamy ustnej, natomiast może też wynikać z dolegliwości pojawiających się w okolicach gardła, przełyku, czy dróg oddechowych, a nawet żołądka. Warto udać się do specjalisty, by mógł on postawić trafną diagnozę i wdrożyć leczenie.
Rodzaje halitozy
Można wyróżnić 3 rodzaje halitozy:
- Prawdziwa, rzeczywista – nieprzyjemny zapach z ust czuje zarówno pacjent, jak i jego otoczenie. W wydychanym powietrzu jest obecna siarka.
- Rzekoma – pacjent odczuwa nieprzyjemny zapach z ust, natomiast inni tego nie czują. W wydychanym powietrzu nie ma związków siarki.
- Halitofobia – z fobią tą najczęściej mierzą się osoby, które wyleczyły się już z halitozy, natomiast nadal uważają, że mają nieświeży oddech.
Halitoza – przyczyny
Halitoza może być spowodowana różnymi chorobami, choć najczęstsze przypadki jej występowania wiążą się z nieprawidłową lub nieregularną higieną zębów i jamy ustnej. Co ciekawe, halitoza może również pojawić się u osób z próchnicą zębów, kamieniem, osadem nazębnym, kandydozą, a nawet paradontozą.
Nie można jednak zapominać również o przyczynach środowiskowych halitozy. Należą do nich między innymi: dieta, czyli spożywanie dużych ilości alkoholu, czosnku lub cebuli, praktykowanie głodówek, palenie tytoniu lub przyjmowanie leków. Warto wspomnieć, że niemałe znaczenie ma także pora dnia. Nieświeży oddech może pojawić się bardzo często u niektórych osób tuż po przebudzeniu. Przyczyną tego zjawiska jest zmniejszenie się produkcji śliny w czasie snu.
Jak leczyć halitozę?
Większość przypadków halitozy można wyleczyć u stomatologa. Specjalista sprawdzi stan jamy ustnej, zębów oraz przedstawi proces leczenia. Przede wszystkim warto regularnie szczotkować zęby, a także język, co pozwoli na pozbycie się większości bakterii z jamy ustnej. Co ciekawe, jeśli zmagasz się z nieświeżym oddechem, musisz też odpowiednio nawadniać organizm oraz ograniczyć spożywanie kawy i alkoholu.
Jeśli przyczyna występowania halitozy jest inna, warto umówić się do laryngologa lub dietetyka. Można oczywiście najpierw odwiedzić placówkę lekarza internisty. Wykona on podstawowe badania i zaleci dalszą diagnostykę.
Obecnie coraz więcej osób zmaga się z halitozą, czyli tak zwanym nieświeżym oddechem. Dolegliwość ta najczęściej spowodowana jest brakiem odpowiedniej higieny jamy ustnej, a także nieregularnym myciem zębów. Warto pamiętać o cyklicznych wizytach u stomatologa, który dokładnie sprawdzi uzębienie, a także zleci leczenie zachowawcze. Co więcej, halitoza może również pojawić się w przypadku stosowania złej diety oraz innych dolegliwości: chorób żołądka lub migdałów. Warto wtedy umówić wizytę u laryngologa lub też dietetyka, który z pewnością dokładnie zbada pacjenta i postawi trafną diagnozę.