Biały, zdrowy uśmiech to nie tylko oznaka witalności, ale także bardziej atrakcyjny wygląd i większa pewność siebie. Niestety, różnego typu czynniki, zarówno endo-, jak i egzogenne, przyczyniają się do powstawania przebarwień i obniżenia estetyki uzębienia. Dzięki wybielaniu mamy możliwość usunięcia plam i przebarwień, a tym samym przywrócenia naturalnej bieli zębów.
Przyczyny przebarwień szkliwa
- Naturalne procesy, takie jak starzenie organizmu, uwarunkowania genetyczne mogą powodować żółknięcie zębów.
- Spożywanie nadmiernej ilości barwiących pokarmów i napojów, na przykład kawy, herbaty, czerwonego wina, buraków, potraw z kurkumą to kolejna przyczyna przebarwień.
- Palenie papierosów i tytoniu, przyjmowanie niektórych leków, choroby także mogą skutkować przebarwieniami.
- Kolejnym czynnikiem jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Nieprawidłowe szczotkowanie prowadzi do powstania osadu, kamienia nazębnego i nieestetycznych plam.
Jak wybielić zęby?
Jakie mamy możliwości, by przywrócić biel naszemu uzębieniu? Pierwszy krok to konsultacja ze stomatologiem. Podczas konsultacji stomatolog przeprowadzi przegląd uzębienia, a jeśli będzie taka konieczność, zaplanuje leczenie i zabiegi higienizacyjne, takie jak skaling czy piaskowanie. Stomatolog dobierze także odpowiednią metodę wybielania ‒ wyróżniamy wybielanie nakładkowe (w domu Pacjenta) oraz wybielanie w gabinecie stomatologicznym.
Wybielanie zębów w domu
Wybielanie zębów w domu to inaczej wybielanie nakładkowe. W pierwszej kolejności wykonywane są specjalne nakładki. Nakładki przygotowywane są indywidualnie dla każdego pacjenta (konieczne jest pobranie wycisków). Pacjent przez kilka godzin dziennie nosi wypełnione żelem szyny. Proces wybielania trwa około 2-4 tygodni.
Wybielanie nakładkowe krok po kroku
Jak wygląda nakładkowe wybielanie zębów?
- szczotkujemy zęby,
- do czystych nakładek aplikujemy żel o stężeniu 10-16%,
- nakładki z żelem delikatnie wkładamy do jamy ustnej, lekko dociskamy palcami,
- zbieramy ewentualny nadmiar żelu,
- nosimy nakładki przez określony czas,
- po zakończonej sesji płuczemy nakładki i wkładamy do pudełeczka.
Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym
Wybielanie zębów w gabinecie to kolejna metoda. Procedura rozpoczyna się od doboru odpowiedniego koloru oraz środka wybielającego. Kolejny etap to przygotowanie pacjenta, zabezpieczenie dziąseł (najczęściej płynnym koferdamem naświetlanym lampą polimeryzacyjną), zabezpieczenie wewnętrznych stron policzków oraz oczu (pomarańczowe okulary).
Kolejny etap to osuszenie powierzchni zębowych i aplikacja żelu wybielającego. Żel naświetlany jest lampą przez około 20 minut. Konieczne są dwie serie aplikacji i naświetlania żelu.
Cały proces wybielania zębów trwa około godziny, a efekty widoczne są natychmiastowo.
Jak na długo utrzymać efekty wybielania zębów?
Co zrobić, aby na dłużej utrzymać efekty wybielania zębów? Przede wszystkim, przez około 14 dni należy stosować białą dietę. Z jadłospisu należy wykluczyć barwiące produkty i napoje, na przykład czerwone wino, kawę, herbatę, kurkumę, buraki, sos pomidorowy itp. Warto też wyeliminować palenie papierosów.
Kolejna kwestia to regularne czyszczenie zębów, stosowanie nici dentystycznej i płynów do płukania jamy ustnej. Istotne są także regularne wizyty u dentysty i, jeśli jest taka potrzeba zabiegi profesjonalnego czyszczenia zębów.
Podsumowanie
Nowoczesna stomatologa proponuje rozwiązania, dzięki którym każdy z nas może cieszyć się zdrowym, pięknym uśmiechem. Jednym z takich rozwiązań jest wybielanie zębów. Zarówno wybielanie nakładkowe, jak i wybielanie w gabinecie stomatologicznym, ma swoje plusy, a wybór najlepszej metody uzależniony jest od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Ważne też, by pamiętać, że utrzymanie efektów w dużej mierze zależy od naszej higieny i troski o uzębienie.