Biały, zdrowy uśmiech to nie tylko oznaka witalności, ale także bardziej atrakcyjny wygląd i większa pewność siebie. Niestety, różnego typu czynniki, zarówno endo-, jak i egzogenne, przyczyniają się do powstawania przebarwień i obniżenia estetyki uzębienia. Dzięki wybielaniu mamy możliwość usunięcia plam i przebarwień, a tym samym przywrócenia naturalnej bieli zębów. 

Przyczyny przebarwień szkliwa

Jak wybielić zęby? 

Jakie mamy możliwości, by przywrócić biel naszemu uzębieniu? Pierwszy krok to konsultacja ze stomatologiem. Podczas konsultacji stomatolog przeprowadzi przegląd uzębienia, a jeśli będzie taka konieczność, zaplanuje leczenie i zabiegi higienizacyjne, takie jak skaling czy piaskowanie. Stomatolog dobierze także odpowiednią metodę wybielania ‒ wyróżniamy wybielanie nakładkowe (w domu Pacjenta) oraz wybielanie w gabinecie stomatologicznym. 

Wybielanie zębów w domu

Wybielanie zębów w domu to inaczej wybielanie nakładkowe. W pierwszej kolejności wykonywane są specjalne nakładki. Nakładki przygotowywane są indywidualnie dla każdego pacjenta (konieczne jest pobranie wycisków). Pacjent przez kilka godzin dziennie nosi wypełnione żelem szyny. Proces wybielania trwa około 2-4 tygodni.

Wybielanie nakładkowe krok po kroku 

Jak wygląda nakładkowe wybielanie zębów? 

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym 

Wybielanie zębów w gabinecie to kolejna metoda. Procedura rozpoczyna się od doboru odpowiedniego koloru oraz środka wybielającego. Kolejny etap to przygotowanie pacjenta, zabezpieczenie dziąseł (najczęściej płynnym koferdamem naświetlanym lampą polimeryzacyjną), zabezpieczenie wewnętrznych stron policzków oraz oczu (pomarańczowe okulary).

Kolejny etap to osuszenie powierzchni zębowych i aplikacja żelu wybielającego. Żel naświetlany jest lampą przez około 20 minut. Konieczne są dwie serie aplikacji i naświetlania żelu.  

Cały proces wybielania zębów trwa około godziny, a efekty widoczne są natychmiastowo. 

Jak na długo utrzymać efekty wybielania zębów?

Co zrobić, aby na dłużej utrzymać efekty wybielania zębów? Przede wszystkim, przez około 14 dni należy stosować białą dietę. Z jadłospisu należy wykluczyć barwiące produkty i napoje, na przykład czerwone wino, kawę, herbatę, kurkumę, buraki, sos pomidorowy itp.  Warto też wyeliminować palenie papierosów. 

Kolejna kwestia to regularne czyszczenie zębów, stosowanie nici dentystycznej i płynów do płukania jamy ustnej. Istotne są także regularne wizyty u dentysty i, jeśli jest taka potrzeba zabiegi profesjonalnego czyszczenia zębów.

Podsumowanie

Nowoczesna stomatologa proponuje rozwiązania, dzięki którym każdy z nas może cieszyć się zdrowym, pięknym uśmiechem. Jednym z takich rozwiązań jest wybielanie zębów. Zarówno wybielanie nakładkowe, jak i wybielanie w gabinecie stomatologicznym, ma swoje plusy, a wybór najlepszej metody uzależniony jest od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Ważne też, by pamiętać, że utrzymanie efektów w dużej mierze zależy od naszej higieny i troski o uzębienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *