Stan uzębienia w dużej mierze uzależniony jest do profilaktyki chorób zębów i jamy ustnej. Istotne również jest, byśmy szybko reagowali na symptomy, które mogą zwiastować problemy z uzębieniem ‒ właśnie takimi kwestiami zajmuje się stomatologia zachowawcza. Wymieniona dziedzina koncentruje się na zapobieganiu próchnicy zębów i leczeniu już powstałych ubytków. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Zachęcamy do lektury!

Profilaktyka próchnicy – o czym pamiętać?

Podstawą profilaktyki próchnicy są regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. Dlaczego przeglądy dentystyczne są tak istotne? Już wyjaśniamy!

Nowoczesna technologia i zaawansowany sprzęt stomatologiczny pozwalają wykryć zmiany próchnicowe nawet w bardzo wczesnym stadium. Dzięki temu można wdrożyć leczenie i zażegnać chorobę zanim ta zdąży rozwinąć się. Poza regularnymi kontrolami niezwykle ważna jest codzienna higiena jamy ustnej. Ważne, aby szczotkować zęby codziennie, przynajmniej dwa razy dziennie i minimum przez dwie minuty. Kolejna kwestia to dokładne nitkowanie, dzięki któremu pozbędziemy się złogów i wyczyścimy przestrzenie między zębowe. Zalecane jest również stosowanie płynu do płukania jamy ustnej.

Wizyty higienizacyjne

Niestety większość osób nie wie, w jaki sposób wykonywać codzienne czynności higienizacyjne. Najlepszym rozwiązaniem umożliwiającym zapoznanie się z właściwą techniką szczotkowania, tajnikami czyszczenia przestrzeni międzyzębowych i rodzajami preparatów, które będą dostosowane do potrzeb zębów, warto udać się na wizytę higienizacyjną.

Konsultacje higienizacyjne przeprowadzamy w Centrum Medycznym Tysiąclecie. Jak wygląda taka wizyta?

W pierwszej kolejności przeprowadzany jest instruktaż dotyczący higieny jamy ustnej.
Specjalista przeprowadza zabiegi takie, jak scaling (usuwanie kamienia), piaskowanie (usuwanie osadów), polerowanie i fluoryzacja. Celem takich zabiegów jest usunięcie nagromadzonego kamienia nazębnego i zabezpieczenie zębów przed próchnicą. Skutecznym zabiegiem profilaktycznym jest też lakowanie zębów, które polega na zabezpieczeniu bruzd zębowych preparatem uwalniającym jony fluoru ‒ taki zabieg w szczególności wykonywany jest u dzieci.
Przeprowadzany jest przegląd stanu uzębienia. Jeśli konieczne jest rozpoczęcie leczenia, stomatolog omawia jego przebieg i kosztorys.

Leczenie próchnicy, endodoncja, protetyka

Pacjenci, którzy zaniedbali higienę jamy ustnej, ignorowali niepokojące sygnały, na przykład dolegliwości bólowe i nie korzystali regularnie z pomocy stomatologa, zmagają się najczęściej z takimi problemami, jak próchnica, infekcja miazgi zębowej czy braki w uzębieniu. W naszej klinice stomatologicznej zapewniamy fachowe wsparcie zarówno w wymienionych, jak i w wielu innych kwestiach.

Dbamy o to, by zabiegi nie wywoływały dolegliwości bólowych ‒ dla komfortu naszych pacjentów stosujemy najnowocześniejszy system znieczulenia komputerowego The Wand, możliwa jest również również sedacja wziewna z użyciem podtlenku azotu czyli tzw. gazu rozweselającego, który wprowadza pacjenta w stan rozluźnienia. Ponadto, stosujemy najnowocześniejsze materiały kompozytowe, które pozwalają na uzyskanie doskonałego efektu estetycznego. Dysponujemy też sprzętem radiodiagnostycznym 3D i 2D, dzięki czemu można na miejscu wykonać dokumentację fotograficzną uzębienia.

Profilaktyka próchnicy- podsumowanie

Prawidłowa higiena jamy ustnej, regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, a w razie potrzeby rozpoczęcie odpowiedniego leczenia to droga do zdrowego, śnieżnobiałego uśmiechu, a co za tym idzie, lepszego zdrowia i samopoczucia. Pamiętajmy więc o profilaktyce i zaoszczędzimy sobie przykrych konsekwencji, na przykład utraty zęba.

Zapraszamy serdecznie do naszego Centrum Medycznego w Katowicach, gdzie możesz skorzystać z usług stomatologii zachowawczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *