Wybór szczoteczki ma duży wpływ na poziom higieny jamy ustnej. Właśnie dlatego wiele osób zmaga się z dylematami dotyczącymi zakupu odpowiedniego modelu. Jedno z najczęstszych pytań dotyczy szczoteczek manualnych i elektrycznych. Która sprawdzi się lepiej? Zachęcamy do lektury!
Szczoteczka manualna vs. elektryczna
Co do tego, który z wymienionych modeli jest lepszym wyborem, zdania są podzielone. Dla części osób lepsza będzie tradycyjna szczoteczka, dla innych szczoteczka elektryczna.
Szczoteczka elektryczna może okazać się dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy z ruchami manualnymi. Szczoteczka elektryczna wykonuje całą pracę, wystarczy, że będziemy ją odpowiednio trzymać i przesuwać po uzębieniu. Szczotkowanie modelem manualnym wymaga większego zaangażowania.
Szczoteczka manualna ‒ wady i zalety
Jedną z istotniejszych zalet szczoteczek manualnych jest niska cena. Zakup takiego modelu to koszt od kilku do kilkunastu złotych. Kolejne zalety to:
- szczoteczki dobrze radzą sobie z usuwaniem resztek pokarmu i płytki nazębnej,
- modele z gumowymi nasadkami masują dziąsła, czyszczą język i policzki,
- szczoteczki są lekkie, zajmują niewiele miejsca,
- sprawdzają się wszędzie, nawet tam, gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej.
Szczoteczka elektryczna ‒ wady i zalety
Szczoteczki elektryczne są droższe od manualnych. Zakup modelu elektrycznego związany jest z wydatkiem kilkudziesięciu złotych, musimy też liczyć się z kosztami wymiany główek szczoteczki. Należy też mieć na uwadze fakt, że szczoteczkę należy regularnie ładować. Bez dostępu do energii elektrycznej nie będziemy w stanie wyszczotkować zębów.
Jakie zalety ma omawiany model? Są to:
- dokładne czyszczenie zębów i przestrzeni międzyzębowych,
- szczoteczki wykonują kilka tysięcy ruchów na minutę,
- prosta obsługa, z którą poradzą sobie nawet osoby niepełnosprawne ruchowo,
- wiele dodatkowych funkcji, na przykład czujnik siły nacisku, timer odliczający czas potrzebny na dokładne wyczyszczenie zębów.
O czym jeszcze pamiętać?
Każdy z nas powinien mieć na uwadze fakt, że sam wybór szczoteczki to dopiero połowa sukcesu. Niezmiernie ważna jest technika szczotkowania oraz zintegrowany sposób dbania o higienę jamy ustnej. Pamiętać należy zarówno o codziennym szczotkowaniu, jak i o stosowaniu płynu do płukania, nici dentystycznej oraz oczywiście o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym.
Jak widać, każda ze szczoteczek ma swoje wady i zalety. Wszystko więc zależy od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. Jeśli nie wiemy, na jaki model się zdecydować, warto poradzić się higienistki bądź stomatologa.