Lokalizacja

Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Stomatologia

Na czym polega bonding zębów?

bonding zębów

Zniekształcone korony, szpary między zębami, zęby nierównej długości w znacznym stopniu zmniejszają estetykę uśmiechu. W jaki sposób pozbyć się wspomnianych niedoskonałości? Tutaj doskonałym rozwiązaniem jest bonding zębów. Na czym polega taki zabieg? Poniżej garść informacji. Zachęcamy do lektury!

Czym jest bonding zębów?

Warto zacząć od wyjaśnienia, czym jest bonding, inaczej flow injection. Bonding to nieinwazyjna metoda odbudowy zębów. Procedura polega na pokryciu zęba bądź zębów cienką warstwą kompozytu przygotowanego z żywicy.

Zabieg umożliwia wypełnienie drobnych ukruszeń i wyszczerbień, a także zredukowanie przebarwień. Dzięki temu zyskujemy piękny, biały uśmiech.

Bonding zębów – na czym polega?

Jak przebiega cała procedura? Lekarz oczyszcza powierzchnię zębów, delikatnie zmniejsza ich przednią część, wytrawia zęby za pomocą kwasu. Kolejny etap to aplikacja żywicy o odpowiednio dobranym kolorze oraz formowanie jej do uzyskania docelowego kształtu.

Następnie dentysta utwardza zęby za pomocą światła z lampy stomatologicznej i poleruje zęby.

Zabieg nie wymaga znieczulenia, jest nieinwazyjny, zazwyczaj zakończony jest po pierwszej wizycie.

Kiedy warto wykonać bonding zębów?

Kiedy warto pomyśleć o bondingu? Takie rozwiązanie w szczególności powinni wziąć pod uwagę pacjenci zmagający się z takimi problemami, jak:

  • złamanie lub ukruszenie kości zęba
  • przebarwiania
  • zęby nierównej długości
  • diastemy
  • zniekształcone korony
  • nieestetyczne szpary między zębami


Bonding zębów przeciwskazania

Niestety nie zawsze przeprowadzenie bondingu jest możliwe. Jakie są główne przeciwwskazania? Tutaj wymienić możemy takie czynniki, jak:

  • stany zapalne
  • choroby przyzębia
  • próchnica

Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia bondingu jest w pełni zdrowe uzębienie.

Podsumowanie

Bonding to metoda rekonstrukcji zębów przy pomocy kompozytu przygotowanego z żywicy. Taki zabieg dedykowany jest pacjentom, którzy zmagają się z takimi niedoskonałościami jak zniekształcona korona zębowa, szpary międzyzębowe, diastemy. Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia bondingu jest zdrowe uzębienie.

Spis treści artykułu