Lokalizacja

Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Stomatologia

Leczenie zębów a ciąża

ciąża stomatolog

Podczas ciąży troska o higienę jamy ustnej i stan uzębienia są w szczególności ważne, właśnie dlatego panie, które planują ciążę bądź już spodziewają się dziecka, powinny pamiętać regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym. Co warto wiedzieć o leczeniu zębów w ciąży? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!

Ciąża a stan uzębienia

Wskazane jest, aby już na etapie planowania ciąży w prawidłowy sposób zadbać o stan dziąseł oraz uzębienia. Każda z kobiet powinna pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa ‒ zalecana jest przynajmniej jedna kontrola na trymestr. Wizyty w gabinecie stomatologicznym sprawią, że lekarz będzie mógł na bieżąco wykryć wszelkie nieprawidłowości i opracować plan leczenia. Dlaczego to takie ważne? Już wyjaśniamy! Podczas ciąży zęby są w szczególności narażone, spowodowane jest to kilkoma czynnikami, przede wszystkim takimi, jak:

  • hormony, które powodują rozpulchnienie i często krwawienie dziąseł,
  • wymioty obniżające pH w jamie ustnej,
  • zachcianki żywieniowe.

Leczenie zębów w pierwszym trymestrze ciąży

Jeśli konieczne jest przeprowadzenie zabiegów stomatologicznych, najlepiej, aby odbyły się one w drugim trymestrze ciąży. W pierwszym trymestrze ciąży odradzane są

U kobiet w trzecim trymestrze ciąży przebywanie przez dłuższy czas w pozycji leżącej może poskutkować wymiotami.

Zabiegi stomatologiczne u kobiet ciężarnych

  1. Leczenie próchnicy
    Leczenie próchnicy przeprowadzić można na każdym etapie rozwoju płodu. Nieleczona próchnica lub stan zapalny mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka i kobiety, na przykład doprowadzić do przedwczesnego porodu. Właśnie dlatego, jeśli pojawi się tego typu problem, należy czym prędzej podjąć odpowiednie działania.
  1. Zdjęcie RTG a ciąża
    Zaleca się, aby kobiety w ciąży unikały promieniowania rendrenwoskiego. Promieniowanie ma działanie teratogenne, czyli może uszkodzić płód. Jeśli wykonanie takiego zdjęcia RTG jest konieczne, należy pamiętać o zachowaniu wszelkich środków ostrożności ‒ niezbędne są ołowiany fartuch, których ochroni brzuch oraz specjalny kołnierz na szyję kobiety.
  2. Leczenie kanałowe
    Odwlekanie leczenia próchnicy może skutkować zapaleniem miazgi zęba oraz innych tkanek. W takim przypadku ostatnią deską ratunku jest leczenie kanałowe. Jeśli takie leczenie musi być przeprowadzone, najlepiej wykonać je w pierwszym trymestrze ciąży oraz z użyciem mikroskopu ‒ mikroskop sprawia, że znika konieczność wykonywania zdjęcia rtg.
  3. Znieczulenie zębów a ciąża
    Jak wygląda kwestia ze znieczuleniem w ciąży? Już wyjaśniamy. W przypadku kobiet w ciąży może być wykonywane znieczulenie miejscowe – takie samo, jak u innych pacjentów. Ból i stres, jakie kobieta przeżyłaby ze względu na brak znieczulenia mogłyby mieć o wiele gorszy skutek niż użycie znieczulenia.
  4. Zabiegi protetyczne
    W związku z tym, że podczas ciąży dziąsła są rozpulchnione i mają tendencję do krwawienia, wykonanie zabiegów protetycznych warto zaplanować na czas po ciąży.
  5. Zabiegi ortodontyczne
    Kobiety zmagające się z wadami zgryzu, które przed ciążą nosiły aparat ortodontyczny, nie muszą rezygnować z leczenia. Noszenie aparatu ortodontycznego nie ma negatywnego wpływu na stan zdrowia dziecka i kobiety.
  6. Wybielanie zębów
    Wybielanie zębów to zabieg wpływający wyłącznie na estetykę uśmiechu, nie jest więc konieczny ze względów zdrowotnych i warto z nim poczekać na czas po porodzie.
  7. Usunięcie zęba
    Zdarzają się sytuacje, gdy z jakichś powodów kobieta ciężarna musi udać się do stomatologa w celu usunięcia zęba. Z takim zabiegiem nie powinno czekać się do końca ciąży, ponieważ dolegliwości bólowe i problemy z zębem osłabiają organizm kobiety. W związku z tym, że w przypadku usunięcia zęba niezbędne jest podanie znieczulania i może wystąpić krwawienie zaleca się, aby ów zabieg przeprowadzić po pierwszym trymestrze.

Podsumowanie

Ciąża nie jest przeszkodą do przeprowadzenia wielu zabiegów stomatologicznych. Warto jednak o stan uzębienia zadbać jeszcze przed zajściem w ciążę i odpowiednio wcześnie usunąć ubytki próchnicowe, przeprowadzić leczenie kanałowe czy usunąć kamień nazębny – dzięki temu zaoszczędzimy sobie nerwów i stresów. Przez czas trwania ciąży również należy pozostać pod opieką stomatologa.

Spis treści artykułu