Piękny uśmiech to nie tylko kwestia wyglądu, ale też dobre samopoczucie i pewność siebie. Nie należy odwlekać wizyty u dentysty ze strachu przed bólem lub stresem, by nie doprowadzić do poważnych problemów stomatologicznych. Silny ból zęba potrafi uprzykrzyć najpiękniejszy dzień, a przy zaawansowanych stanach zapalnych zachowanie uzębienia może być utrudnione. Z pomocą przychodzi leczenie kanałowe. Na czym polega ta metoda i jak przebiega w Centrum Medycznym Tysiąclecie w Katowicach? Zapraszamy do lektury!

Kanałowe leczenie zębów – na czym polega?

Wielu pacjentom hasło “leczenie kanałowe” kojarzy się z bólem, częstymi wizytami u stomatologa, co wywołuje stres i niechęć do leczenia. Jednak taki sposób działania pozwala uratować chory ząb przed usunięciem

Leczenie kanałowe, nazywane także endodoncją, to procedura stomatologiczna polegająca na oczyszczaniu kanałów korzeniowych zęba. Głównym celem jest usunięcie zakażonej lub martwej miazgi zębowej. Następnie ząb wypełnia się specjalnym materiałem i odbudowuje jego strukturę.

Jak przebiega leczenie kanałowe zęba?

Endodoncja jest konieczna, gdy miazga zębowa (czyli wewnętrzna część zęba składająca się z tkanki nerwowej i naczyń krwionośnych) zostaje zainfekowana lub uszkodzona. Jak wygląda zabieg leczenia kanałowego w naszej klinice stomatologicznej w Katowicach? 

  1. Podczas wizyty stomatologicznej dentysta dokładnie oceni stan uzębienia oraz rozległość uszkodzeń w zainfekowanym zębie. Pomocne okaże się zdjęcie RTG jamy ustnej.
  2. Przed rozpoczęciem oczyszczania zęba, stomatolog podaje pacjentowi znieczulenie. W ten sposób zabieg jest w pełni bezbolesny.
  3. Gdy znieczulenie zacznie działać, dentysta otworzy komorę zęba, by dostać się do kanału korzeniowego.
  4. Następnie kanał korzeniowy jest dokładnie oczyszczany z zainfekowanej tkanki.
  5. Po wszystkim stomatolog wypełnia kanały i rekonstruuje usunięte tkanki w zębie z pomocą specjalnych materiałów. 

W ten sposób możliwe jest pozbycie się bólu i zachowanie zęba. Precyzyjne oczyszczanie oraz specjalne wypełnienie gwarantują skuteczność zabiegu. Cały proces przebiega zwykle podczas jednej wizyty.

W innym przypadku, np. gdy pacjent przyszedł za późno po pomoc, konieczna może być ekstrakcja zęba (czyli jego usunięcie) i wstawienie implantu w lukę w uzębieniu.

Czym wyróżnia się Centrum Medyczne Tysiąclecie w Katowicach?

W naszej klinice stomatologicznej priorytetowo traktujemy komfort pacjenta. Dzięki nowoczesnym technologiom oraz doświadczonemu zespołowi stomatologów, kanałowe leczenie zębów odbywa się bezboleśnie. Staramy się ograniczyć dyskomfort pacjentów do minimum oraz stworzyć przyjazną atmosferę, która zmniejszy stres i strach przed zabiegami.

W Centrum Medycznym Tysiąclecie dbamy nie tylko o empatyczne podejście do pacjentów, ale i sterylne warunki zapewniające bezpieczeństwo. W gabinetach wykorzystujemy nowoczesne metody znieczulenia oraz technologie pozwalające na profesjonalne leczenie zębów.

Jak dbać o ząb po leczeniu kanałowym?

Pielęgnacja zęba po leczeniu kanałowym pozwoli cieszyć się estetycznym uśmiechem przez wiele lat. Oto kilka wskazówek, które pomogą odpowiednio zadbać o ząb po zabiegu.

  1. Bezpośrednio po leczeniu kanałowym ząb może być wrażliwy. Należy unikać jedzenia twardych pokarmów przez kilka dni.
  2. Nawet po zakończeniu leczenia kanałowego codzienna higiena jamy ustnej jest istotna. Podstawą jest szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie i nitkowanie zębów raz w ciągu dnia.
  3. Po leczeniu kanałowym można zastosować pasty do zębów wrażliwych, by zmniejszyć dyskomfort odczuwany w okolicy zęba.
  4. Należy zrezygnować z palenia papierosów na pewien czas. Dym z papierosów może być przyczyną komplikacji zdrowotnych i opóźnić proces gojenia zęba po leczeniu kanałowym.
  5. Warto regularnie odwiedzać stomatologa w ramach profilaktyki. Dentysta nie tylko oceni stan zęba po leczeniu kanałowym, ale też doradzi, w jaki sposób uniknąć przykrych dolegliwości i bólu zębów w przyszłości. 

Podsumowanie

Leczenie kanałowe pozwala wyleczyć chory ząb i zachować naturalne uzębienie. W Centrum Medycznym Tysiąclecie w Katowicach pacjenci mogą liczyć na najwyższy standard opieki stomatologicznej, nowoczesne metody leczenia oraz bezbolesny zabieg. Warto dbać o swoje zęby i korzystać z pomocy profesjonalistów, którzy doradzą najlepsze metody leczenia oraz sposób higieny jamy ustnej. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *