Leczenie stomatologiczne pod narkozą przeprowadzane jest nie tylko u dorosłych, ale także u dzieci. Takie rozwiązanie wykorzystywane jest w dwóch przypadkach. Pierwszy to sytuacja, w której mały pacjent panicznie boi się stomatologa, nie chce współpracować z lekarzem. Drugi przypadek stanowią skomplikowane, długotrwałe zabiegi stomatologiczne.

Jak wygląda leczenie stomatologiczne pod narkozą? Co warto wiedzieć na temat takiego znieczulenia? Zachęcamy do lektury!

Leczenie pod narkozą ‒ jak wygląda?

Jak, krok po kroku, przebiega leczenie pod narkozą?

W pierwszej kolejności przeprowadzany jest szczegółowy wywiad z rodzicami malucha. Celem rozmowy jest przede wszystkim wykluczenie przeciwwskazań do podania narkozy. Jeśli przeciwwskazania nie występują, specjalista może zaplanować przebieg leczenia. Jeśli pojawią się przeciwwskazania, konieczne jest dobranie innej metody.

Podczas rozmowy specjalista omawia także przebieg zabiegu pod narkozą, przedstawia zalety rozwiązania oraz ewentualne powikłania.

Konieczna jest także rozmowa z anestezjologiem, który podejmuje ostateczną decyzję dotyczącą leczenia w znieczuleniu ogólnym.

Po dopełnieniu wszystkich formalności ustalany jest termin zabiegu.

Nie są konieczne specjalne przygotowania do zabiegu. Należy jednak pamiętać o tym, że dziecko powinno być na czczo. Dzieci po szóstym roku życia nie powinny spożywać posiłków i płynów na minimum 6 godzin przed zabiegiem, młodsze maluchy przez 4 godziny.
Przed narkozą właściwą podany jest lek wziewny, który minimalizuje lęk i stres.
Lekarz podaje indywidualnie dobraną, dokładnie odmierzoną dawkę narkozy. Stan pacjenta przez cały czas jest pod kontrolą.
Maluch zasypia, dzięki czemu nie odczuwa stresu oraz innych dolegliwości.
Po zakończonym zabiegu pacjent jest wybudzony z narkozy. Po wybudzeniu dziecko pozostaje pod obserwacją specjalisty. Jeśli nie ma przeciwwskazań, może wrócić do domu.

Leczenie pod narkozą ‒ co jeszcze należy wiedzieć?

Dzieci po narkozie zazwyczaj czują się dobrze, zdarzają się jednak przypadki, gdy są senne, skarżą się na nudności lub zawroty głowy. Takie dolegliwości jednak szybko ustają.
Jakie są zalety zastosowania znieczulenia ogólnego?

Przede wszystkim dziecko nie czuje strachu i lęku.

Znikają obawy dotyczące tego, czy maluch będzie współpracował z lekarzem.
Dzięki zastosowaniu narkozy, specjalista podczas jednego zabiegu może wyleczyć wszystkie zęby, które tego wymagają. Przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego nie jest to możliwe, po około 30-60 minutach maluch już jest zmęczony, a otwieranie buzi sprawia mu trudność.

Leczenie pod narkozą przeprowadzane jest wyłącznie po szczegółowym wywiadzie ze specjalistą i wykluczeniu przeciwwskazań. Podczas zabiegu maluch śpi, dzięki czemu nie odczuwa strachu. Nad bezpieczeństwem dziecka przez cały czas czuwa specjalista.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *