Zapalenie dziąseł to coraz częściej diagnozowana dolegliwość stomatologiczna, która występuje u pacjentów w każdym wieku. Najczęstszą przyczyną problemów z dziąsłami, jak i z uzębieniem, jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

Czym dokładnie jest zapalenie dziąseł, jakie są objawy i w jaki sposób przebiega leczenie? Poniżej garść informacji, zapraszamy do lektury!

Zapalenie dziąseł ‒ co to?

Warto zacząć od wyjaśnienia, czym jest zapalenie dziąseł?

Z zapaleniem dziąseł mamy do czynienia, gdy płytka nazębna nadmiernie gromadzi się na zębach i dziąsłach. Płytka nazębna to składający się z produktów metabolizmu bakterii, złuszczonych komórek śluzówki jamy ustnej, resztek jedzenia osad, który można usunąć mechanicznie. Jeśli płytka nie jest usuwana podczas dokładnego, codziennego szczotkowania zębów, staje się skupiskiem chorobotwórczych bakterii, przyczyniających się do powstawania opisywanej dolegliwości i chorób przyzębia.

Zapalenie dziąseł ‒ przyczyny

Jakie jeszcze czynniki wywołać mogą stan zapalny dziąseł?

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej ‒ nieprawidłowa higiena jamy ustnej, niedokładnie lub zbyt rzadkie szczotkowanie to jedna z najczęstszych przyczyn pojawiania się stanów zapalnych. Aby temu zapobiec, należy dokładnie, ale delikatnie szczotkować zęby, stosować płyny do płukania oraz nić dentystyczną.
Zaburzenia hormonalne ‒ kolejną przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne występujące na przykład podczas ciąży czy w czasie menopauzy.
Urazy mechaniczne ‒ urazy mechaniczne powstające na skutek źle dopasowanych protezy bądź aparatu ortodontycznego.
Niektóre leki ‒ zapalenie dziąseł może być także skutkiem przyjmowania niektórych leków, na przykład sterydów, doustnych środków antykoncepcyjnych.
Zła dieta ‒ przyczyną stanu zapalnego dziąseł może być również uboga w witaminy i minerały dieta.
Zapalenie dziąseł ‒ objawy
Jakie są najczęstsze objawy zapalenia dziąseł? Tutaj wymienić możemy:

Zapalenie dziąseł – leczenie

Jak przebiega leczenie zapalenia dziąseł? Przede wszystkim jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy powinniśmy skontaktować się ze stomatologiem, który skontroluje stan dziąseł i zębów, określi przyczynę stanu zapalnego i zaproponuje odpowiednie leczenie.

Jak już wspomnieliśmy powyżej, stan zapalny najczęściej wywołany jest przez nadmierną płytkę nazębną. W takim przypadku stomatolog, usunie płytkę i kamień, może też zaproponować inne zabiegi profilaktyczne. Ważne też, by przestrzegać zasad higieny jamy ustnej, w prawidłowy sposób szczotkować i nitkować zęby.

Warto podkreślić, że ignorowany stan zapalny dziąseł może przerodzić się zapalenie przyzębia, którego konsekwencją może być nawet utrata zębów.

Zapalenie dziąseł- podsumowanie

Zapalenie dziąseł to dolegliwość, która najczęściej spowodowana jest złą higieną jamy ustnej i osadzającą się płytka nazębną. W przypadku zauważania jakichkolwiek problemów z uzębieniem i dziąsłami niezbędna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *