Lęk i strach przed wizytą w gabinecie dentystycznym prowadzi często do zaniedbania swojego uzębienia.
Przestraszone i niewspółpracujące z lekarzem dentystą dzieci. Dla takich pacjentów mamy propozycję znieczulenia ogólnego, czyli narkozy. Jest to często jedyna metoda by uporać się ze strachem lub lękiem a pozwala na precyzyjne wyleczenie próchnicy i całkowite wyleczenia pacjenta. Leczenie w takim znieczuleniu pod nadzorem specjalisty anestezjologa jest bezpieczne, pacjent nie odczuwa bólu ani lęku. Podczas jednorazowego zabiegu pacjent jest poddawany kompleksowemu leczeniu.
Narkoza pozwala wyłączyć świadomość i odruchy obronne.
Podczas zabiegu nad Pacjentem czuwa zespół medyczny składający się z:
- doświadczonego lekarza anestezjologa,
- pielęgniarki anestezjologicznej,
- lekarza dentysty i higienistki/asystentki dentystycznej.
Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz anestezjolog dokładnie wyjaśnia Pacjentowi przebieg zabiegu i sposób znieczulenia.
Leczenie zębów w narkozie- co przed zabiegiem?
Przed zabiegiem Pacjent umawiany jest na wizytę kwalifikującą do znieczulenia ogólnego, podczas której zbierany jest dokładny wywiad medyczny, który pozwala uniknąć błędów oraz wybrać najlepszą i najskuteczniejszą formę znieczulenia, przegląd uzębienia oraz zdjęcia rtg lub tomografię komputerową (w zależności od potrzeb). Pacjent wypełnia ankietę anestezjologiczną, na której postawie może ujawnić ewentualne przeciwskazania i indywidualne uwarunkowania pacjenta.
Zabiegi w narkozie- dla kogo?
dla osób z objawami typowej dentofobii, czyli panicznego, niemożliwego do opanowania lęku przed zabiegami dentystycznymi.
dla małych pacjentów, którzy całkowicie odmawiają współpracy z lekarzem, czy to ze względu na wiek, czy z powodu silnego lęku,
dla osób upośledzonych lub borykającymi się z określonymi chorobami,
zabiegi wykonujemy zarówno u dorosłych jak i u dzieci.
Na czym poleca zabieg stomatologiczny w narkozie?
Jeśli pacjent przejdzie wszystkie wstępne procedury znieczulenie ogólne to czasowe wprowadzenie pacjenta w sen lub zmniejszenie świadomości, pozwalające na wykonanie leczenia stomatologicznego bez lęku o ból i dyskomfort lub nieprzyjemności.
Lekarz anestezjolog zakłada pacjentowi wenflon i przez niego podaje środki uspokajające, przeciwbólowe i znieczulające. Pacjent otrzymuje wąsy do podawania tlenu przez nos. Przy znieczuleniu lekarz anestezjolog wraz z pielęgniarką nadzoruje przebieg znieczulenia, monitoruje stan pacjenta i obserwuje funkcje życiowe, pracę serca i oddychanie, takie jak pulsoksymetria, EKG, ciśnienie tętnicze.
Procedura znieczulenia oraz możliwość ciągłej kontroli stanu pacjenta eliminują ryzyko pojawienia się powikłań. W każdym przypadku lekarz anestezjolog dysponuje narzędziami umożliwiającymi zmianę sposobu znieczulenia i leczenie powikłań dla dobra pacjenta.
O czym należy pamiętać przed zabiegiem stomatologicznym w narkozie?
DOROŚLI:
- 6 godzin przed zabiegiem należy powstrzymać się przed spożywaniem posiłków,
- 4 godzin przed zabiegiem należy powstrzymać się przed przyjmowaniem płynów,
- na zabieg należy przyjść z osobą towarzyszącą,
- przyjść bez makijażu, biżuterii, oraz lakieru na paznokciach.
DZIECI:
- 4 godziny przed planowanym zabiegiem nie podawać pokarmów
- 2 godziny przed planowanym zabiegiem nie podawać płynów
- W PRZYPADKU DZIECI PONIŻEJ 3 ROKU ŻYCIA ODPOWIEDNIO 2 GODZINY I 1 GODZINA
Po znieczuleniu ogólnym
– po znieczuleniu ogólnym lekarz anestezjolog sprawdza wszystkie funkcje życiowe
– pacjent powinien pozostać pod opieką zespołu medycznego do całkowitego wybudzenia
– po znieczuleniu mogą pojawić nie bardzo rzadko nudności i bóle głowy
– 6 godzin po wybudzeniu pacjent powinien pozostać pod opieką osób trzecich
– 24 godziny po zabiegu pacjent nie powinien podejmować ważnych decyzji ani prowadzić pojazdów mechanicznych
Leczenie zębów w narkozie- cena
Ceny dopierane są indywidualnie na podstawie potrzeby konkretnego pacjenta. Zapraszamy do kontaktu – Gabinet stomatologiczny Katowice.
Poznajcie naszego lekarza anestezjologa
Dr n. med. Dawid Borowik jest doświadczonym lekarzem anestezjologii i intensywnej terapii i prowadzi znieczulenia dzieci i dorosłych od 18 lat. Jest długoletnim pracownikiem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Zabezpiecza znieczulenia wziewne, dożylne i dotchawicze oraz prowadzi pacjentów w Oddziałach Intensywnej Terapii.
Znieczulenia wykonuje z pełnym zabezpieczeniem w leki i sprzęt, które mogą być potrzebne w powikłanych przypadkach łącznie ze wstrząsem anafilaktycznym. Znieczulenia wykonuje z udziałem doświadczonej pielęgniarki anestezjologicznej.
Używa nowoczesnych i bezpiecznych leków – anestetyków o krótkim czasie działania, wśród których są leki przeciwbólowe, uspokajające i leki znieczulenia dożylnego. Przed każdym zabiegiem stomatologicznym ze znieczuleniem przeprowadza wnikliwy wywiad lekarski, monitoruje przebieg znieczulenia i uczestniczy w procesie budzenia, aż do bezpiecznego przekazania osoby znieczulanej pod opiekę innej osoby dorosłej.
Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu. Od 1996 roku pracował w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Zabrzu, od 1998 r w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu, od 2004 do 2006 pracował w Szpitalu Klinicznym w Singen w Niemczech, od 2006 pracował w szpitalu miejskim w Piekarach Śląskich, Knurowie i Sosnowcu. Od 2009 pracuje w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu w Oddziale Klinicznym Kardioanestezji i Intensywnej Terapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
W czasie swojej pracy zawodowej uzyskał tytuł specjalisty anestezjologii i intensywnej terapii. Bierze udział w licznych kursach szkoleniowych, konferencjach i kongresach naukowych. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii.
Szczególne zainteresowania dotyczą: bezpieczeństwa znieczuleń, leczenia przeciwbólowego i intensywnej terapii.