fbpx

Lokalizacja

Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Stomatologia

Wyrostek zębodołowy – czym jest i jak go leczyć?

Wyrostek zębodołowy - czym jest i jak go leczyć

Wszyscy wiemy, że prawidłowa pielęgnacja jamy ustnej jest konieczna, by zachować zdrowy i piękny uśmiech. Regularne wizyty u stomatologa to niezbędna prewencja, ale czasem też konieczność przeprowadzenia leczenia lub usunięcia zęba. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że po ekstrakcji zębodół wymaga szczególnej pielęgnacji. W przeciwnym razie może dojść do groźnych powikłań, jak np. zapalenie wyrostka zębodołowego. Co kryje się za tą nazwą? Dowiedz się, czym jest wyrostek zębodołowy i jak, w razie potrzeby, powinno przebiegać  leczenie. 

 Czym jest wyrostek zębodołowy?

Wyrostek zębodołowy jest częścią kości szczęki. To w nim osadzone są zęby w łożach zębowych, oddzielających kostne przegrody zębowe i przegrody międzykorzeniowe w przypadku zębów wielokorzeniowych. Kości wyrostka są bardzo ważne dla stabilności oraz ułożenia naszych zębów. Kiedy ząb zostaje wyrwany, wyrostek zębodołowy ulega zmniejszeniu lub może całkowicie zaniknąć. Zanim jednak do tego dojdzie, brak prawidłowej pielęgnacji może doprowadzić do stanu zapalnego. Dzieje się tak, jeżeli skrzep naturalnie powstający w zębodole po usunięciu zęba, ulegnie zniszczeniu. Zakażenie, znane również pod nazwą suchego zębodołu, jest bardzo uciążliwe. Dlatego warto wiedzieć, jak je rozpoznać, by odpowiednio szybko rozpocząć właściwe leczenie.

Wyrostek zębodołowy – objawy zapalenia i metody leczenia

Zapalenie wyrostka zębodołowego może pojawić się w ciągu kilku dni od ekstrakcji. Najważniejszym jego objawem jest bardzo silny ból, promieniujący od zębodołu w stronę ucha i skroni. Dochodzi również do powiększenia węzłów chłonnych, pojawia się obrzęk oraz nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. W żadnym razie nie wolno ignorować objawów suchego zębodołu i w przypadku pojawienia się pierwszych dolegliwości należy niezwłocznie udać się do lekarza, który wykonywał zabieg.

Stomatolog zaleci stosowanie odpowiednich środków przeciwzapalnych. Udzieli również wskazówek, jak odkażać i oczyszczać jamę ustną. Proces leczenia wymaga cierpliwości i sumiennego stosowania się do wskazań lekarza.

Czy możemy zapobiec zapaleniu wyrostka zębodołowego?

Podstawowa rzecz, jaką możemy zrobić, by nie doprowadzić do stanu zapalnego, to zadbanie o skrzep po usunięciu zęba. Zniszczenie skrzepu jest bowiem najczęstszą przyczyną pojawienia się zakażenia. W okresie po wyrwaniu zęba należy unikać spożywania ciepłych napojów oraz przebywania w zbyt wysokich temperaturach. Nie zaleca się również palenia papierosów i picia alkoholu. Wszelkiego rodzaju używki wpływają na spowolnienie procesu gojenia się rany. Warto również ograniczyć wysiłek fizyczny oraz zadbać o to, by spożywane posiłki były miękkie i łatwe do przeżucia. Odpowiednia, zgodna z zaleceniami lekarza, pielęgnacja dziąseł, pomoże nam uniknąć stanów zapalnych, a w razie ich pojawienia się, pozwoli do minimum skrócić czas leczenia.

Spis treści artykułu