fbpx

Lokalizacja

Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Stomatologia

U stomatologa pod narkozą – czy jest się czego bać?

Zabiegi stomatologiczne pod narkozą to procedura ciesząca się coraz większą popularnością. Szczególnie wśród pacjentów, którzy panicznie boją się dentysty (czyli cierpiących na tzw. dentofobię) lub muszą przejść bardziej skomplikowane procedury. Często również stosuje się ją m.in. u najmłodszych lub u pacjentów z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.

Choć przeprowadzanie zabiegów stomatologicznych pod narkozą nie jest nowością, to prawdziwą popularność zaczęło zyskiwać dopiero w ostatnich latach. Sedację ogólną stosowano co prawda już w ubiegłym wieku, jednak wówczas były to raczej nieliczne przypadki. Dziś jest ona szerzej dostępna, głównie w klinikach specjalistycznych. Co warto wiedzieć na temat zabiegów stomatologicznych pod narkozą, zwłaszcza tych przeprowadzanych w Centrum Medycznym Tysiąclecie w Katowicach?

Czy kliniki często wykonują zabiegi pod narkozą?

Nie wszystkie kliniki stomatologiczne mają tego typu zabiegi w swojej ofercie. Wymagają one bowiem odpowiedniego zaplecza medycznego, w tym specjalistycznego sprzętu oraz obecności anestezjologa. Dlatego tego rodzaju procedury są częściej dostępne w większych miastach, ale przede wszystkim w specjalistycznych klinikach, które dysponują odpowiednią infrastrukturą. Miejscem, w którym zabiegi takie są wykonywane, jest właśnie Centrum Medyczne Tysiąclecie w Katowicach.

Oczywiście nie każdy rodzaj zabiegu wymaga zastosowania narkozy – z reguły decydują się na nią pacjenci, którym doskwiera przewlekły stres, lęk lub którzy wymagają rozległych procedur stomatologicznych (np. ekstrakcje wielu zębów, leczenie kanałowe kilku zębów jednocześnie).

Zalety zabiegów stomatologicznych pod narkozą

  1. Możliwość przeprowadzenia kilku zabiegów podczas jednej wizyty – narkoza pozwala na wykonanie większej liczby procedur w trakcie jednej wizyty, co jest dla pacjenta bardzo wygodne.
  2. Dla dzieci i osób z niepełnosprawnościami – narkoza jest niezwykle pomocna w leczeniu dzieci bojących się dentysty lub u osób z trudnościami w komunikacji i współpracy podczas zabiegu (z różnego rodzaju niepełnosprawnościami).
  3. Dla osób z dużym lękiem dentystycznym – narkoza bywa dobrym rozwiązaniem dla pacjentów odczuwających silny lęk przed leczeniem stomatologicznym, którego nie potrafią pokonać w inny sposób.
  4. Brak pamięci o zabiegu – w trakcie zabiegu pacjent pozostaje „uśpiony”, dzięki czemu nie pamięta jego przebiegu. Może to być korzystne dla osób ze złymi wspomnienia z wcześniejszych wizyt lub obawiających się, że będą przeżywać nieprzyjemności w trakcie leczenia.

Nie ma się czego bać

Współcześnie stomatologia, w tym zabiegi wykonywane pod narkozą, jest na bardzo zaawansowanym poziomie. Anestezjolog monitoruje pacjenta przez cały czas trwania zabiegu, a techniki znieczulenia są bezpieczne i dobrze tolerowane przez organizm. Narkoza stosowana w stomatologii różni się od pełnej narkozy używanej w chirurgii.

Zwykle ma ona charakter sedacji ogólnej, co oznacza, że pacjent jest w stanie głębokiego relaksu i śpi, ale nie traci przytomności całkowicie. To stan, w którym pacjent nie odczuwa bólu i jest zrelaksowany, lecz może na przykład reagować na niektóre bodźce. Różni się ona więc od pełnej narkozy chirurgicznej, która jest głębszym stanem uśpienia.

Dzięki narkozie pacjent nie odczuwa więc bólu, nie ma obaw związanych z długotrwałymi zabiegami oraz nie pamięta samego procesu leczenia. Trzeba mieć jedynie świadomość tego, że nie u wszystkich da się zastosować narkozę, np. nie jest ona najlepszym rozwiązaniem dla pacjentów posiadających różne przeciwwskazania zdrowotne – dlatego przed zabiegiem anestezjolog zawsze przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny.

Zabiegi stomatologiczne wykonywane pod narkozą to doskonałe rozwiązanie dla pacjentów, którzy z powodu lęku przed leczeniem nie są w stanie przejść zabiegu w standardowych warunkach. Odwlekają i unikają przez to wizyty, doprowadzając często do sytuacji, w których stan ich uzębienia staje się już naprawdę zły. Techniki znieczulenia w stomatologii są bezpieczne, jednak decyzja o narkozie zawsze powinna być podejmowana po uwzględnieniu indywidualnych potrzeb pacjenta.

Spis treści artykułu