fbpx

Lokalizacja

Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Stomatologia

Piaskowanie zębów co to?

Piaskowanie zębów to jeden z najczęściej przeprowadzanych zabiegów w gabinetach stomatologicznych ‒ na czym polega ów zabieg, jakie są jego zalety i kiedy w szczególności jest wskazany? Poniżej najistotniejsze informacje. Zapraszamy do lektury!

Czym jest piaskowanie zębów?

Piaskowanie umożliwia poprawę higieny jamy ustnej, a polega na usunięciu kamienia i osadu nazębnego. Ów zabieg przeprowadzany jest z wykorzystaniem piaskarki ‒ dzięki piaskarce zawierająca specjalne granulki czyszczące zawiesina – piasek stomatologiczny, tłoczona jest pod wysokim ciśnieniem.

Jak wygląda zabieg piaskowania?

Piaskowanie przeprowadzane jest w gabinetach stomatologicznych. Ów zabieg najczęściej wykonywany jest po skalingu i przed fluoryzacją. Na czym polega? Już wyjaśniamy! W jamie ustnej pacjenta rozpylany jest piasek dentystyczny, który dociera do trudnodostępnych miejsc, między innymi do tych, do których nie jesteśmy w stanie dotrzeć podczas codziennego szczotkowania. Zużyty piasek jest odsysany za pomocą specjalnego ssaka. Zabieg trwa około 20-30 minut.

Zalecenia po piaskowaniu

Zęby po piaskowaniu mogą być nieco bardziej wrażliwe i podatne na przebarwienia. Właśnie dlatego przez kilka godzin po zakończonym zabiegu należy powstrzymać się od palenia papierosów, picia kawy, herbaty i czerwonego wina. Ważne też, by przejść na tak zwaną białą dietę i zrezygnować z takich produktów, jak:

  • jagody
  • szpinak
  • buraki
  • maliny
  • krem z pomidorów
  • i innych pokarmów barwiących, kwaśnych i silnie drażniących

Zalety piaskowania zębów

Przede wszystkim podczas piaskowania usuwane są bakterie, które przyczyniają się do destrukcji szkliwa, rozwoju próchnicy i chorób przyzębia. Jakie jeszcze zalety związane są z wykonywaniem piaskowania, jest ich wiele, między innymi są to:

  • usunięcie osadów po herbacie, kawie, papierosach
  • zwiększenie estetyki uśmiechu ‒ zęby są jaśniejsze, czystsze i gładsze
  • profilaktyka próchnicy

Piaskowanie – kiedy warto zdecydować się na taki zabieg?

Kamień nazębny sprawia, że w jamie ustnej namnażają się bakterie, a to ma negatywny wpływ na stan uzębienia. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na piaskowanie w celach profilaktycznych, w szczególności jednak piaskowanie wskazane jest w przypadku:

osób pijących kawę i herbatę
osób, które palą papierosy
pacjentów noszących aparat ortodontyczny i zmagających się z wadami zgryzu
osób planujących zabieg wybielania zębów
Piaskowanie najlepiej przeprowadzać 2 razy w ciągu roku, w przypadku osób, których uzębienie jest w szczególności podatne na odkładanie kamienia nazębnego i powstawanie przebarwień zabieg może być przeprowadzany częściej, nawet 4 razy w roku.

Piaskowanie ‒ przeciwwskazania
Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania piaskowania zębów? Tak! Wymienić tutaj możemy takie kwestie, jak:

  • alergia na sodę
  • dolegliwości bólowe błon śluzowych jamy ustnej
  • stan zapalny dziąseł i jamy ustnej
  • wrzody żołądka lub wątroby
  • astma i inne zaburzenia czynności płuc

Piaskowanie- podsumowanie

Celem piaskowania jest usunięcie osadu i kamienia nazębnego. Ów zabieg jest bezbolesny, krótkotrwały i ma wiele zalet, między innymi zmniejszenie ryzyka próchnicy czy zwiększenie estetyki uśmiechu. Ów zabieg przeprowadzić można w celach profilaktycznych, w szczególności jest on jednak wskazany w przypadku palaczy oraz osób pijących sporą ilość kawy i herbaty.

Spis treści artykułu