fbpx

Lokalizacja

Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Stomatologia

Pęknięte szkliwo ‒ jak temu zapobiec?

Pęknięte szkliwo ‒ jak temu zapobiec?

Szkliwo zębowe to najtwardsza substancja wytarzana przez ludzki organizm ‒ chroni zęby przed uszkodzeniem. Dodatkowo szkliwo sprawia, że zęby są gładkie i błyszczące, co ma niebagatelne znaczenie w estetyce uśmiechu. Niestety, szkliwo zębowe nie jest niezniszczalne i może ulec pęknięciu niosącemu spore konsekwencje, począwszy od pogorszenia estetyki uzębienia, po zwiększenie ryzyka pojawienia się próchnicy i zapalenia miazgi zębowej.

Przyczyny pęknięć szkliwa

Głównym powodem pękania szkliwa jest zbyt duży nacisk spowodowany przeciążeniem zgryzu. Wynikać to może z nierównego, zbyt wysokiego wypełnienia ubytku w przeciwstawnym zębie.

Kolejne powody pęknięcia szkliwa to bruksizm, a także nagłe, niespodziewane ugryzienie twardej substancji w pożywieniu, jak kość lub pestka owocu. Pęknięcia na szkliwie mogą też być spowodowane przez bakterie wywołujące próchnice lub zbyt kwaśne środowisko w jamie ustnej.

Mikro urazy powstają także na skutek zgrzytania zębami bądź nerwowego pocierania o siebie zębami. Mikrourazy mogą też być skutkiem obgryzania paznokci lub innych twardych przedmiotów. Na jakość szkliwa wpływ ma także ogólny stan zdrowia. Demineralizacja szkliwa prowadzi do jego osłabienia i podatności na pęknięcia.

Pęknięcie szkliwa ‒ jak temu zapobiec?

Po przeanalizowaniu przyczyn pęknięć szkliwa można znaleźć sposoby, aby do nich nie dopuścić.

Na początek warto zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Delikatne szczotkowanie zębów z użyciem pasty z fluorem to podstawa.
Ograniczenie cukrów i kwaśnych potraw w diecie oraz częste spożywanie neutralnych płynów, np. wody, pozwala zachować odpowiednie pH w ustach i ogranicza namnażanie się bakterii.
W codziennej diecie trzeba pamiętać o właściwych składnikach odżywczych i mikro elementach, głównie o wapniu i fluorze (najwięcej tych składników jest w nabiale, rybach i wodzie mineralnej).
Unikanie twardych i chrupkich potraw oraz spokojne i cierpliwe przeżuwanie pokarmów także uchroni zęby przed ścieraniem szkliwa.
Starajmy się unikać zgrzytania zębami, a na noc zakładajmy szynę stomatologiczną.
Podczas zabiegów stomatologicznych, po wypełnieniu przez dentystę ubytku w zębie, będąc jeszcze na fotelu, dokładnie sprawdźmy komfort zgryzu. W razie potrzeby trzeba poprosić stomatologa o poprawki.
Osoby, które nerwowo obgryzają paznokcie lub ołówek powinny zaprzestać tego procederu.

Co zrobić gdy szkliwo pęknie?

Pęknięte szkliwo przeważnie jest zauważane na przednich zębach, ale trzonowce również mogą ulec takiemu defektowi. W takiej sytuacji warto udać się do stomatologa, a przy wizycie kontrolnej poprosić o weryfikację uzębienia również pod tym kontem. Nie bakelizujmy nawet niewielkich pęknięć, gdyż w krótkim czasie mogą się powiększyć i przysporzyć poważnych problemów.

Spis treści artykułu