Tkanki otaczające ząb, takie jak dziąsło, kość wyrostka zębodołowego, cement korzeniowy i ozębna to tzw. przyzębie. Pełni ono wiele ważnych funkcji, między innymi chroni przed drobnoustrojami oraz utrzymuje ząb w jamie ustnej. Wskutek gromadzenia się na powierzchni zębów bakterii płytki nazębnej i kamienia nazębnego może dojść do zapalenia przyzębia. To choroba infekcyjna, inaczej paradontoza, paradentoza lub parodontoza (jest to niepoprawna nazwa), która w skrajnych przypadkach może prowadzić do rozchwiania i utraty zębów. Jakie są przyczyny zapalenia przyzębia? Czym objawia się schorzenie? Jak przebiega leczenie zapalenia przyzębia?

Zapalenie przyzębia – przyczyny

Jedną z głównych przyczyn zapalenia przyzębia jest nieleczone zapalenie dziąseł, które przenosi się na tkanki otaczające ząb, niszcząc je. Wówczas dochodzi do odsłonięcia szyjek i korzeni zębów, a w konsekwencji do przemieszczania i wypadania zębów.

Czynnikiem wywołującym paradontozę jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Powoduje to odkładanie się na zębach bakterii, które mogą przedostawać się do szczelin dziąsłowych, powodując zanik kości. Nieodpowiednie dbanie o uzębienie może przyczyniać się również do powstawania płytki nazębnej, która nieusunięta twardnieje, zamieniając się w kamień nazębny. Nasila to objawy zapalenia przyzębia.

Jakie są inne przyczyny choroby?

Zapalenie przyzębia – objawy

Czym objawia się zapalenie przyzębia? Najpierw dochodzi do odsłonięcia szyjek zębów i zapalenia dziąseł, a z czasem do utraty kości wyrostka zębodołowego. W przypadku ostrych stanów zapalnych częstym objawem schorzenia jest ból i krwawienie dziąseł (samoistne lub w trakcie mycia zębów).

Najczęstsze objawy zapalenia przyzębia to:

Zapalenie przyzębia – leczenie

Leczenie zapalenia przyzębia w łagodnej postaci ogranicza się do właściwej higieny jamy ustnej, regularnego usuwania kamienia nazębnego (skaling), a także jeśli to konieczne do wykonania nowych wypełnień bądź uzupełnień protetycznych. W przypadku pacjentów z ostrymi objawami paradontozy, zaleca się antybiotykoterapię. Będą to tabletki doustne bądź żele do stosowania miejscowego w jamie ustnej.

W jaki sposób zapobiegać zapaleniu przyzębia?

Aby zapobiec paradontozie, należy regularnie kontrolować stan uzębienia u lekarza stomatologa, a także dbać o higienę jamy ustnej, a więc szczotkować w odpowiedni sposób zęby oraz używać nitek dentystycznych. Ważne jest również systematyczne przeprowadzenie zabiegów higienizacyjnych w gabinecie stomatologicznym, takich jak piaskowanie czy skaling.

Podsumowując, zapalenie przyzębia to choroba tkanek otaczających ząb, objawiająca się nadwrażliwością, krawawieniem dziąseł, brzydkim zapachem w jamie ustnej, zaczerwienieniem czy cofnięciem dziąseł i odsłonięciem szyjki zębowej. Paradontozy nie należy lekceważyć, ponieważ nieleczona może prowadzić do utraty zębów. W zależności od stopnia zaawansowania stanu zapalnego przyzębia, lekarz stomatolog może wykonać zabieg usuwania kamienia nazębnego lub zlecić dodatkowo przyjmowanie antybiotyku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *