Prawidłowa higiena jamy ustnej to krok w stronę pięknego, zdrowego uśmiechu. Tutaj bardzo duże znaczenie ma dokładne szczotkowanie, podczas którego usuniemy resztki pokarmu oraz bakterie. Niestety, takie czynności mogą być nieco problematyczne, w szczególności dla dzieci. Jak temu zaradzić? Dużą pomocą będzie lakowanie.
Czym jest wspomniany zabieg? Jakie są jego najistotniejsze zalety? Kiedy należy wykonać lakowanie? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!
Czym jest lakowanie?
Jak wiadomo, powierzchnia zębów nie jest idealnie gładka, a to utrudnia czyszczenie, sprzyja odkładaniu resztek pokarmu i osadu oraz zwiększa ryzyko próchnicy. Doskonałym rozwiązaniem będzie wspomniane powyżej lakowanie. Jest to zabieg profilaktyczny, polegający na zabezpieczeniu bruzd i zagłębień w zębach specjalnym, płynnym wypełniaczem. Procedura trwa kilka minut, nie wywołuje dolegliwości bólowych, przeprowadzana jest wyłącznie na zdrowych zębach, (zarówno mlecznych, jak i stałych).
Lakowanie zębów ‒ krok po kroku
Jak przebiega lakowanie zębów?
- W pierwszej kolejności stomatolog oczyszcza powierzchnię zębów.
- Następnie dentysta aplikuje preparat wytrawiający. Ów preparat sprawia, że lak precyzyjnie wypełnia bruzdy i doskonale przylega do powierzchni zębów.
- Krok kolejny to usunięcie wytrawiacza.
- Następną czynnością jest osuszenie zębów i jamy ustnej.
- Dentysta nanosi warstwę laku.
- Ostatnia czynność to utwardzenie za pomocą niebieskiego światła.
Kiedy wykonać lakowanie?
Lakowanie zębów stałych należy wykonać po wyrżnięciu pierwszego trzonowca, czyli szóstki. Szóstki pojawiają się w wieku 5-8 lat. Procedurę ponawiamy na kolejnych wyrzynających się zębach bocznych. Lakowaniu mogą być poddane wyłącznie zdrowe zęby, dlatego zaleca się, aby lak nałożyć od razu, gdy ząb wyrośnie, zanim próchnica zaatakuje uzębienie.
Lakowaniu warto poddać także zęby mleczne. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że choć jest to uzębienie tymczasowe, również wymaga troski. Zaniedbane, zaatakowane przez próchnicę zęby mleczne mają negatywny wpływ na niewyrżnięte jeszcze zęby stałe. Lakowanie mleczaków najlepiej rozpocząć między 2. a 3. rokiem życia.
Dobrze też mieć na uwadze fakt, że lakowanie nie jest zarezerwowane wyłącznie dla dzieci. Na taki zabieg zdecydować się mogą także osoby dorosłe.
Czy warto lakować zęby?
Czy warto lakować zęby? Oczywiście! Lakowanie to:
- minimalizacja ryzyka rozwoju próchnicy oraz demineralizacji szkliwa,
- łatwiejsza higiena jamy ustnej,
- zdrowsze zęby na dłużej
Pamiętajmy, że lakowanie zębów nie zwalnia nas z dokładnego, codziennego szczotkowania zębów, a także z regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym.
Lakowanie zębów, czyli wypełnienie bruzd i zagłębień lakiem to doskonała profilaktyka próchnicy. Lak wypełnia zagłębienia i bruzdy, w których mogłyby gromadzić się resztki pokarmu i płytka nazębna. Dzięki temu ryzyko rozwoju próchnicy jest zminimalizowane.