fbpx

Lokalizacja

Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Stomatologia

Leczenie zębów u dzieci pod narkozą – czy należy mieć obawy?

dentysta katowice

Leczenie stomatologiczne pod narkozą wciąż budzi wiele obaw, w szczególności, jeśli chodzi o najmłodszych pacjentów. Czy istnieją powody, by obawiać się takiego leczenia? Kiedy zastosowanie narkozy może być konieczne? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!

Leczenie stomatologiczne pod narkozą ‒ kiedy jest konieczne?

Leczenie stomatologiczne pod narkozą przeprowadzane jest w dwóch przypadkach.

Nadmierny stres ‒ narkoza może stanowić optymalne rozwiązanie, gdy dziecko obawia się wizyty w gabinecie stomatologicznym, nie chce współpracować z dentystą (nawet po wizytach adaptacyjnych). Jak również wtedy, gdy maluch protestuje do tego stopnia, że jakiekolwiek zabiegi nie są możliwe.
Skomplikowane zabiegi stomatologiczne – leczenie pod narkozą przeprowadzane jest, gdy pacjent zmaga się z poważnymi problemami natury stomatologicznej. Narkoza stosowana jest przy skomplikowanych zabiegach, podczas których znieczulenie miejscowe mogłoby być niewystarczające.

Czy leczenie zębów pod narkozą u dzieci jest ryzykowne?

Podanie narkozy możliwe jest wyłącznie po wykluczeniu wszelkich przeciwwskazań. W pierwszej kolejności stomatolog przeprowadza wywiad z rodzicami, zapoznaje się z historią chorób pacjenta. Jeśli istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do zastosowania narkozy, wykorzystywana jest inna metoda znieczulenia.

Leczenie zębów pod narkozą przeprowadzane jest z zastosowaniem nowoczesnego sprzętu, dawki narkozy są dobierane indywidualnie do pacjenta. Dziecko przez cały czas znajduje się pod obserwacją specjalisty. Wszystko to minimalizuje ryzyko powikłań.

Leczenie pod narkozą ‒ reakcja dziecka

Należy być przygotowanym na to, że dzieci różnie reagują na podanie narkozy. Maluch może być senny lub osowiały, ale także bardzo pobudzony. Jest to jednak stan krótkotrwały.

Leczenie pod narkozą ‒ skutki uboczne

Choć leczenie pod narkozą jest bezpieczne dla zdrowia dziecka, należy mieć na uwadze możliwość wystąpienia skutków ubocznych, na przykład senności czy wymiotów. Skutki uboczne, dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod, występują bardzo rzadko, a jeśli się pojawiają, bardzo szybko ustępują.

Każdy z zabiegów związany jest z ryzykiem pojawienia się różnego rodzaju powikłań. Specjaliści dbają jednak o to, by ryzyko było w jak największym stopniu zminimalizowane. Wykluczane są ewentualne przeciwwskazania, dziecko znajduje się pod stałą obserwacją.

Spis treści artykułu