W przypadku krwawienia dziąseł podczas szczotkowania zębów lub spożywania posiłków należy niezwłocznie udać się do stomatologa, a w razie konieczności również do innego specjalisty. Problem może być spowodowany zarówno uszkodzeniem mechanicznym, jak i różnego rodzaju zmianami chorobowymi, których nie należy lekceważyć.

Krwawienie dziąseł – przyczyny dolegliwości

Istnieje wiele przyczyn krwawienia dziąseł. Najpopularniejszym czynnikiem wywołującym ww. dolegliwość jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej, która prowadzi do stanów zapalnych. Szacuje się, że aż 98% populacji cierpi na krwawienie dziąseł właśnie z tego powodu. Nieregularne bądź niewłaściwe szczotkowanie uzębienia nie usuwa z jamy ustnej bakterii, które w konsekwencji łączą się z resztkami jedzenia i śliną, tworząc płytkę bakteryjną na zębach i linii dziąseł. Mimo że stan zapalny nie musi być leczony przy pomocy środków farmakologicznych, należy udać się do stomatologa. Warto skonsultować się ze specjalistą również w celu dobrania odpowiednich produktów do higieny jamy ustnej, takich jak płyn czy pasta na krwawiące dziąsła. Nie podjęcie leczenia może prowadzić do poważnych schorzeń, np. paradontozy. Choroba wpływa nie tylko na same dziąsła, lecz także na otaczające je tkanki. W wyniku dolegliwości dochodzi do stopniowego odsłonięcia szyjki zębowej, co może skutkować rozchwianiem, a w najgorszym przypadku utratą zębów.

Nadwrażliwość i krwawienie dziąseł to objawy często spotykane u kobiet w ciąży. Wówczas dziąsła mogą być opuchnięte, wrażliwe na dotyk i podatne na krwawienie w trakcie nitkowania lub szczotkowania zębów. Przyczyną problemu może być także palenie papierosów, które podrażnia dziąsła.

Zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i dzieci krew na dziąsłach może być oznaką niedoboru witaminy C, D, K lub żelaza. Zdarza się, że dolegliwość jest uwarunkowana genetycznie, wywołana przyjmowaniem określonych środków farmakologicznych bądź bruksizmem (zaburzenie polegające na tarciu zębami żuchwy o zęby szczęki).

Krwawienie dziąseł może również powodować przewlekły stres. Wówczas układ odpornościowy zostaje osłabiony, co zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji.

Ponadto krwawienie dziąseł może świadczyć o chorobie. Schorzenia, którym towarzyszy ten objaw to:

Krwawiące dziąsła – leczenie

W leczeniu dolegliwości pomoże zastosowanie właściwych środków do higieny jamy ustnej, takich jak:

W niektórych przypadkach niezbędne będzie wykonanie zabiegów stomatologicznych, np. piaskowania (oczyszczanie uzębienia z osadu i kamienia) czy skalingu (usunięcie z zębów osadu i złogów).

Krwawienie dziąseł- podsumowanie

Wiele osób lekceważy problem krwawiących dziąseł. Tymczasem dolegliwość może być objawem wielu chorób zębów, jamy ustnej czy dziąseł. Wśród przyczyn krwawienia należy również wymienić cukrzycę, anemię, palenie tytoniu, przewlekły stres. Schorzenia nie powinno się bagatelizować, ponieważ może prowadzić do utraty zębów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *