Jednym z ważniejszych czynników, wpływających na decyzję o założeniu aparatu ortodontycznego, jest długość leczenia. Mimo że noszenie aparatu pozwala na korektę wady zgryzu, a także na uniknięcie wielu inwazyjnych chorób zębów, na przykład paradontozy, wiąże się również z dyskomfortem. Nic dziwnego, że pacjenci wahają się przed założeniem aparatu i zastanawiają nad tym, ile będą musieli go nosić. Jakie czynniki mają wpływ na długość leczenia? Jak długo nosi się aparat ortodontyczny? Zachęcamy do przeczytania artykułu.

Rodzaj wady zgryzu a długość korekty

Duży wpływ na długość noszenia aparatu ortodontycznego ma oczywiście wada zgryzu, która musi zostać skorygowana. Wyrównanie i leczenie lekkich nieprawidłowości zajmuje mniej więcej od 12 do 18 miesięcy, dlatego, jeśli chcesz zdecydować się na założenie aparatu, musisz poświęcić na to przynajmniej rok. Warto pamiętać, że korygowanie wad zgryzu wiąże się również ze wzmożoną higieną jamy ustnej. Koniecznie trzeba dostosować się do zaleceń ortodonty, czyścić zęby po każdym posiłku specjalnymi szczoteczkami, a także uważać na spożywanie niektórych potraw, by nie uszkodzić klamer. Co więcej, leczenie może się również wydłużyć w momencie, gdy ortodonta będzie musieć współpracować z chirurgiem. W przypadku niektórych wad zgryzu konieczne jest wykonanie zabiegów chirurgicznych.

Od czego zależy czas noszenia aparatu ortodontycznego?

Czas noszenia aparatu ortodontycznego zależy od wielu czynników. Oprócz wspomnianej wady zgryzu trzeba wziąć jeszcze pod uwagę:


O czym należy jeszcze pamiętać?

Nie da się ukryć, że czas noszenia aparatu ortodontycznego zależy także w dużej mierze od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Spore znaczenie ma także fakt, czy będzie on dostosowywać się do zaleceń lekarza. Tak naprawdę przybliżony czas korekty zgryzu może określić wyłącznie ortodonta, na podstawie zdjęć i odlewu szczęki pacjenta oraz efektów, jakie przynosić będzie leczenie. Warto natomiast pamiętać że jest to wartość względna, która może ulec zmianie w trakcie procesu korekty wady zgryzu.

Jak długo nosi się aparat ortodontyczny? Standardowe leczenie trwa mniej więcej od 1 do 1,5 roku. Mimo wszystko czas ten może się wydłużyć, ponieważ zależy on od wielu czynników. Przede wszystkim od: wady zgryzu, rodzaju założonego aparatu, a także stosowania się pacjenta do zaleceń ortodonty. Warto pamiętać też, że lekarz może wyłącznie w przybliżeniu określić czas planowanego leczenia, a dokładniejsze informacje podać dopiero po kilku miesiącach, kiedy widoczne będą pierwsze efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *