Implanty zębowe są stałym elementem jamy ustnej, wpływającym nie tylko na poprawę wyglądu pacjenta, lecz również poczucia komfortu towarzyszącego jedzeniu i mówieniu. Współczesna implantologia jest bardzo zaawansowana i dysponuje ogromnymi możliwościami uzupełniania różnego rodzaju braków zębowych. Na przestrzeni lat implanty zębowe przeszły ogromną ewolucję, o której można dowiedzieć się z tego wpisu.
Choć już w starożytności próbowano różnych rozwiązań dotyczących zastępowania brakujących zębów, to dopiero w XX wieku pojawiła się nowoczesna technologia implantologii. Jak wyglądała historia rozwoju tej dziedziny stomatologii, a jakie możliwości oferuje ona pacjentom dziś?
Implanty zębowe kiedyś
Historia implantologii sięga dalej, niż większości pacjentów mogłoby się wydawać. Już starożytne cywilizacje, takie jak Egipcjanie czy Majowie, podejmowali próby zastępowania brakujących zębów. Używali do tego złota, kości, a nawet kamieni. W niektórych przypadkach stosowano miedziane implanty, które mocowano w szczęce. W Egipcie archeolodzy znaleźli zęby z metalu (i również z muszli), które były mocowane do kości.
W XIX wieku na szerszą skalę zaczęto używać metalowych sztucznych zębów, chociaż technologia nadal była wtedy dość prymitywna. Początkowo wykorzystywano w tym celu m.in. złoto, a w późniejszym okresie także stopy srebra. W 1820 roku lekarz Pierre Fauchard opracował jeden z pierwszych bardziej zaawansowanych projektów sztucznych zębów. Były one montowane na „mostach” do sąsiednich zębów lub dziąseł.
Dopiero w latach 50. XX wieku zaczęto rozwijać nowoczesne implanty zębowe w dzisiejszym rozumieniu, głównie dzięki przełomowi w biokompatybilności materiałów. Pierwsze prawdziwe implanty zębowe zostały wprowadzone właśnie w latach 50. XX wieku przez szwedzkiego profesora Per-Ingvara Brånemarka, który odkrył zjawisko „osseointegracji” – procesu, w którym implanty tytanowe łączą się z kością.
Współczesne implanty zębowe
Współczesna implantologia nie przypomina już tego, jak ta dziedzina wyglądała kiedyś. Nie zmieniła się jedynie jej zasadnicza funkcja, czyli uzupełnianie brakujących zębów, a przez to przywracanie estetyki uśmiechu i podstawowych funkcji uzębienia. Współczesne implanty zębowe najczęściej wykonane są z tytanu, który jest lekkim, odpornym na korozję materiałem biokompatybilnym. Jest on uznawany za materiał idealny, ponieważ bardzo dobrze łączy się z kością, co zapewnia stabilność i trwałość implantów. Obecnie wykorzystuje się także różne pokrycia, jak np. hydroksyapatyt, które wspomagają proces integracji z kością.
Współczesna implantologia korzysta z zaawansowanych technologii, takich jak tomografia komputerowa (CT), skanowanie 3D i komputerowe planowanie zabiegów, co pozwala na precyzyjne rozmieszczenie implantów i minimalizację ryzyka związanego z zabiegiem. Proces wszczepienia implantów stał się mniej inwazyjny i szybszy. Stosuje się także metodę „All-on-4”, pozwalającą na wszczepienie całych łuków zębowych na czterech implantach, co jest szybsze i tańsze niż tradycyjne metody.
Zamiast pojedynczych zębów, współczesne implanty mogą służyć jako podpory dla całych protez lub mostów zębowych. Dzięki temu osoby z większymi brakami w uzębieniu również mogą na nowo cieszyć się pełną funkcjonalnością i estetyką.
Dzięki nowoczesnym technologiom proces leczenia i osseointegracji (łączenia implantu z kością) zajmuje od kilku tygodni do kilku miesięcy, ale niektóre rozwiązania, jak choćby implanty natychmiastowe, pozwalają nawet na szybsze osiągnięcie efektu.
Dziś implanty są projektowane z dużą dbałością o estetykę. Korony mogą być wykonane z porcelany lub innych materiałów imitujących naturalny wygląd zębów. Współczesne implanty są także projektowane tak, aby miały jak najmniejszą widoczność metalowych elementów, co znacząco poprawia estetykę uśmiechu.
Warto również wiedzieć, że jeśli pacjent nie ma odpowiednich warunków kostnych, nie przekreśla to u niego leczenia implantologicznego. W takim przypadku możliwa jest odbudowa kości, co trwa około pół roku. Podawane są wówczas specjalne materiały uzupełniające kość, dzięki czemu staje się ona gęstsza, co umożliwia późniejszą implantację.
Jak widać, implanty zębowe przeszły długą drogę – od prostych i nieefektywnych prób zastępowania utraconych zębów w starożytności, po nowoczesne, wysoce zaawansowane technologie zapewniające trwałość, funkcjonalność i estetykę. Dzięki postępom w materiałach, technologii i technikach chirurgicznych współczesne implanty stały się bezpiecznym i skutecznym rozwiązaniem dla osób z problemami z uzębieniem.
A jeśli Ty również masz potrzebę wykonania zabiegu implantacji, stomatolodzy Centrum Medycznego Tysiąclecie wiedzą na ten temat wszystko!