Zioła cieszą się bardzo dużą popularnością. Stanowią składnik kremów, szamponów, masek. Wielu z nas profilaktycznie pije napary z pokrzywy, rumianka bądź szałwii. Czy zioła warto stosować także podczas czynności higienizacyjnych jamy ustnej? Oczywiście. Jakie zioła w szczególności są zalecane? Zachęcamy do lektury!
Zioła a higiena jamy ustnej
Jakie zioła warto wykorzystać w higienie jamy ustnej? Poniżej lista tych najbardziej polecanych, a jednocześnie ogólnodostępnych (większość znajdziemy w szafce kuchennej).
Szałwia
Szałwia należy do najbardziej polecanych ziół, ma ona właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne. Szałwia jest też zalecana przy stanach zapalnych jamy ustnej i gardła.
Rumianek
Rumianek, podobnie jak szałwia, ma wiele cennych właściwości. Działa łagodząco, przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Napar bądź płukanka sprawdzą się w przypadku stanów zapalnych jamy ustnej i dziąseł.
Tymianek
Znany ze swych właściwości jest także tymianek. Tymianek łagodzi stany zapalne, jest bardzo pomocny w walce z aftami i opryszczką, ogranicza rozwój bakterii, polecany jest również osobom, które walczą z nieświeżym oddechem.
Mięta
O mięcie słyszał praktycznie każdy. Napar z jej liści pijemy, by zmniejszyć ból żołądka lub brzucha, dodajemy ją deserów czy sałatek. Miętę znajdziemy także w składzie past do zębów i płynów do płukania jamy ustnej. Ponadto, liście znakomicie odświeżają oddech, dobrze więc sprawdzą się w przypadku osób mających problem z nieprzyjemnym zapachem z ust. Wystarczy pożuć kilka listków ‒ różnica będzie zauważalna od razu.
Pietruszka
Kolejną propozycją dla osób zmagających się z nieprzyjemnym oddechem jest pietruszka. Pietruszka zawiera chlorofil, który likwiduje bakterie odpowiedzialne za powstawanie nieprzyjemnego zapachu w jamie ustnej. Co więcej, intensywny aromat natki w znacznym stopniu poprawia zapach z ust.
Rozmaryn
Wśród ziół zalecanych w higienie jamy ustnej nie może zabraknąć rozmarynu. Jakimi właściwościami wyróżnia się rozmaryn? Przede wszystkim jest doceniany w profilaktyce chorób dziąseł, działa kojąco i przynosi ulgę w stanach zapalnych. Ponadto, ma właściwości przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowe i antyoksydacyjne.
Goździki
Goździki mogą przynieść ulgę w przypadku dolegliwości bólowych. Zmielone goździki należy zmieszać z oliwą i położyć na bolące miejsce.
Pamiętajmy jednak, że zioła, mimo tego że mogą przynieść ulgę, nie zastąpią specjalistycznego leczenia. W trosce o stan i wygląd uzębienia, każdy z nas powinien pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa. Ważne jest również dokładne, regularne szczotkowanie zębów, używanie płynu do płukania jamy ustnej i nici dentystycznej.