Regularne mycie zębów jest absolutnie konieczne, by zachować piękny, zdrowy uśmiech na długo. Nie zawsze jednak mamy dostęp do szczoteczki i pasty do zębów. Po posiłku w restauracji czy lunchu w pracy, często wspomagamy się gumą do żucia. Opinie na temat jej używania są bardzo różne i łatwo się wśród tych skrajności zagubić. Poniżej przybliżymy Ci nieco temat gumy żucia oraz tego, jaki ma ona wpływ na zęby.

Guma do żucia – szybki sposób na oczyszczenie zębów

Po gumę do żucia zwykle sięgamy, aby odświeżyć oddech i oczyścić zęby po posiłku, kiedy nie mamy możliwości umycia zębów. Żucie gumy pobudza produkcję śliny, która wypłukuje resztki pokarmu z naszych zębów. Ponadto ślina neutralizuje niebezpieczne dla szkliwa kwasy, powstające w jamie ustnej po jedzeniu.

Aby jednak guma do żucia miała pozytywny wpływ na zęby, należy zawsze wybierać produkty niezawierające cukru. Jego dobrym zastępnikiem w tym przypadku są ksylitol oraz sorbitol. Ten pierwszy wykazuje działanie bakteriostatyczne i zapobiega powstawaniu próchnicy. Z kolei sorbitol pomaga utrzymać w jamie ustnej wilgoć i odpowiednie pH, czyli takie powyżej 5,5. Chroni tym samym zęby przed niszczącymi kwasami.

Na co należy uważać sięgając po gumę do żucia

Mimo dobrego wpływu żucia gumy na zdrowie naszych zębów, powinniśmy zachować umiar. Zaleca się, aby jednorazowe spożywanie tego produktu nie trwało dłużej niż 10 – 15 minut. Zbyt częste żucie może spowodować przetrenowanie stawu skroniowo – żuchwowego, co w dalszej konsekwencji grozi bólem mięśni w tym obrębie czy bólem głowy. Pojawia się również ryzyko przerostu mięśni żuchwy. Możemy niestety nabawić się w ten sposób bruksizmu, czyli bezwiednego zgrzytania zębami. Nasze zęby będą narażone na ścieranie, wyszczerbianie i inne uszkodzenia.

Guma do żucia – czy warto?

Guma do żucia odświeża oddech i pozwala wyczyścić zęby zawsze wtedy, gdy nie mamy dostępu do lepszych środków. Nie można również bagatelizować wpływu żucia gumy na nasze samopoczucie. Jest to proces, który nas wycisza, uspokaja. Może być również dobrym zastępstwem, kiedy mamy ochotę sięgnąć po papierosa lub nadprogramową przekąskę. Jeżeli będziemy wybierali odpowiednie produkty i zachowamy umiar, z pewnością żucie gumy będzie miało pozytywny wpływ na zęby i całą jamę ustną. Musimy jednak pamiętać, że nigdy nie zastąpi to dokładnego szczotkowania zębów. Może za to być doskonałym i skutecznym środkiem uzupełniającym. Jeżeli połączymy codzienne mycie zębów i regularne kontrole u stomatologa, z okazjonalnym żuciem gumy, nasze zęby będą zawsze zadbane i zdrowe. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *