fbpx

Lokalizacja

Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Stomatologia

Fakty i mity na temat wybielania zębów

Fakty i mity na temat wybielania zębów

Piękny, biały uśmiech to atrakcyjniejszy wygląd i większa pewność siebie. Właśnie dlatego na zabieg wybielania decyduje się coraz więcej osób. Co warto wiedzieć na ten temat? Jakie informacje o wybielaniu zębów są prawdziwe, a jakimi nie powinniśmy się przejmować? Zachęcamy do lektury!

Wybielanie zębów – fakty i mity

  1. Wybielanie niszczy szkliwo i osłabia zęby ‒ MIT

Jeśli zabieg przeprowadzony jest w odpowiedni sposób, przez osobę, która ma do tego kompetencje, ryzyko uszkodzenia szkliwa bądź pogorszenia kondycji zębów jest zminimalizowane.

  1. Wybielić można wyłącznie zdrowe zęby ‒ FAKT

Próchnica i stany zapalne stanowią ważne przeciwwskazania do wybielania. Żaden stomatolog nie powinien przeprowadzić zabiegu, jeśli którykolwiek z zębów wymaga leczenia. Zignorowanie tej kwestii wywoła silne dolegliwości bólowe, może też doprowadzić do poważnego uszkodzenia zęba, a nawet sprawić, że konieczna będzie ekstrakcja.

  1. Po zabiegu konieczne jest przejścia na tymczasową dietę ‒ FAKT

Aby na zębach nie pojawiły się przebarwienia, a efekt wybielania utrzymał się na długo, przez 48 godzin po wybielaniu należy przebywać na tak zwanej białej diecie. Istotne jest, by unikać barwiących potraw i płynów, na przykład buraków, kawy, herbaty, wina, czerwonych sosów. Warto natomiast spożywać produkty o jasnym odcieniu, na przykład biały ser, ziemniaki, ryż, kefir, mleko.

  1. Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym jest bezpieczne ‒ FAKT

Zabieg przeprowadzany w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym, przez specjalistę o odpowiednich kompetencjach jest nieinwazyjny i w pełni bezpieczny.

  1. Po pewnym czasie od wybielania zęby tracą swoją biel ‒ FAKT

Niestety, ale efekt wybielenia nie zostanie z nami do końca życia. Z czasem zęby zaczną wracać do swojego naturalnego koloru. Na czas utrzymywania się efektów wybielania wpływ ma kilka czynników, między innymi higiena jamy ustnej.

  1. Przed wybielaniem należy usunąć kamień i osad ‒ FAKT

Przed wybielaniem należy usunąć z zębów kamień i osad. Zarówno kamień, jak i osad uniemożliwią równomierne rozprowadzenie środka wybielającego.

  1. Wybielanie zębów w domu, na przykład sodą oczyszczoną, sokiem z cytryny lub innymi substancjami jest bezpieczne ‒ MIT

Eksperymentowanie w domu może zakończyć się uszkodzeniem szkliwa i z pewnością nie przyniesie tak dobrych efektów, jakie da zabieg w gabinecie dentystycznym.

  1. Wybielanie zębów sprawdzi się u każdego pacjenta ‒ MIT

Niestety, w niektórych sytuacjach, między innymi w przypadku przebarwień po tetracyklinach 4 stopnia struktura zęba jest tak zmieniona, że wybielanie nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Wtedy stosowane są rozwiązania, na przykład licówki.

Podsumowanie

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym to bezpieczny i nieinwazyjny zabieg, dzięki któremu zyskamy piękny, śnieżnobiały uśmiech. Pamiętajmy jednak, że przed zabiegiem wszystkie zęby muszą być wyleczone, należy także usunąć kamień i osad. Po wypielaniu przez 48 h konieczna jest biała dieta.

Spis treści artykułu