Lokalizacja

Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Stomatologia

Dziąsło po wyrwaniu zęba – jak się goi, jak przyspieszyć gojenie?

Dziąsło po wyrwaniu zęba - jak się goi, jak przyspieszyć gojenie

Jednym z częstszych, przeprowadzanych w gabinetach stomatologicznych zabiegów, jest wyrwanie zęba, czyli ekstrakcja. Powinniśmy zadbać o to, by w naszym przypadku taki zabieg nie był konieczny. Jeśli jednak jest już za późno, warto, abyśmy mieli odpowiednią wiedzę na ten temat. Dziąsło po wyrwaniu zęba wymaga szczególnej pielęgnacji, tylko wtedy rana po ekstrakcji zagoi się bez komplikacji. Poniższe wskazówki z pewnością ułatwią Ci prawidłowe dbanie o dziąsła po zabiegu.

Jak wygląda dziąsło po wyrwaniu zęba?

Wyrwanie zęba wiąże się z naruszeniem tkanki miękkiej. Po ekstrakcji zębodół wypełnia się krwią, która po kilkunastu minutach zastyga. Jak wygląda skrzep po wyrwaniu zęba? Ma on galaretowatą konsystencję i jest czymś w rodzaju naturalnego opatrunku dla świeżej rany. Dlatego tak ważne jest prawidłowe ukształtowanie się skrzepu. Aby mogło dojść do zamknięcia rany, po zabiegu należy przez minimum 30 minut trzymać w ustach, umieszczony w miejscu rany, tampon. Nie tylko zahamuje on nadmierne krwawienie, ale także zabezpieczy skrzep przed zerwaniem lub rozpuszczeniem.

Nieświeży oddech po wyrwaniu zęba – przyczyny i zapobieganie

Rana po usunięciu zęba powinna zabliźnić się po około 7 dniach. Jeżeli po upływie tego czasu odczuwasz silny ból lub doskwiera Ci nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, może to oznaczać komplikację w postaci tzw. suchego zębodołu. Pojawia się on, gdy dochodzi do zniszczenia skrzepu. Jeśli odczuwasz promieniujący do skroni ból oraz fizyczne osłabienie, powinieneś skonsultować się ze stomatologiem. Bez właściwej interwencji, w zębodole mogą rozpocząć się procesy gnilne, a to z kolei spowoduje kolejne problemy zdrowotne.

Jak dbać o ranę po ekstrakcji zęba, aby przyspieszyć gojenie?

W ciągu kilku godzin od zabiegu, kiedy przestanie działać znieczulenie, może pojawić się ból. Nie powinien on jednak trwać dłużej niż 3-4 dni, a ogólnie dostępne środki przeciwbólowe powinny go zredukować. Ustąpienie bólu nie oznacza jednak, że dziąsło jest już w pełni zagojone. Przez wiele tygodni wymaga ono delikatnego traktowania, aby nie doszło do zakażeń bakteryjnych. W początkowym okresie po zabiegu, należy unikać twardych pokarmów, które mogłyby podrażnić ranę. Po posiłkach musimy zadbać o dokładne usunięcie zanieczyszczeń z jamy ustnej. Tylko czym płukać dziąsła po usunięciu zęba? Możemy zdać się na naturalne środki, jak np. wyciąg z szałwii. Warto jednak skonsultować taką decyzję ze stomatologiem. Unikniemy dzięki temu nieprzyjemnych konsekwencji, które mogły spowodować dłuższe gojenie się rany po zabiegu.

Spis treści artykułu