Lokalizacja

Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Stomatologia

Dobry stomatolog dziecięcy

stomatolog dziecięcy
Spis treści artykułu

Warto zadbać o to, by podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym nasza pociecha czuła się bezpiecznie i komfortowo. Dzięki temu nie narazimy malucha na stres, a dziecko będzie mogło cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem. Na co zwrócić uwagę podczas szukania pedodonty? Podpowiadamy!

Dobry stomatolog dziecięcy ‒ czyli jaki?

Dobry stomatolog dziecięcy oprócz doskonałych kompetencji zawodowych, powinien mieć odpowiednie podejście do najmłodszych pacjentów. Ów specjalista musi wyróżniać się cierpliwością i empatią oraz wiedzieć, w jaki sposób przekazać małemu pacjentowi informacje na temat różnego typu zabiegów i higieny jamy ustnej.

Gabinet stomatologiczny dla dzieci ‒ na co zwrócić uwagę?

Wybór stomatologa, który sprawi, że maluch poczuje się bezpiecznie oraz zachęci dziecko do prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej, nie jest najprostszym zadaniem. Na jakie kwestie warto zwrócić uwagę?

Przede wszystkim, warto wybrać przychodnię stomatologiczną, która jest przystosowana do potrzeb najmłodszych, w szczególności taką, która proponuje wizyty adaptacyjne.
Dobrze postawić na gabinet stomatologiczny, który będzie przytulny i przyjazny. Moc kolorów, tapeta z postaciami bajkowymi na ścianie czy maskotka na biurku stomatologa z pewnością zachęcą malucha do współpracy.
Możemy również zapytać czy, jeśli zajdzie taka potrzeba, w danym gabinecie przeprowadzane jest leczenie gazem rozweselającym ‒ wtedy zyskamy gwarancję, że wszystko będzie przebiegało bez bólu i stresu.
Zanim zdecydujemy się na konkretnego lekarza, sprawdźmy, jakie ma doświadczenie, jak długo pracuje z małymi pacjentami i jakie krążą o nim opinie.

Stomatolog dziecięcy ‒ zakres usług

Pierwsza wizyta z dzieckiem powinna odbyć się zaraz po pojawieniu się zębów mlecznych. Podczas takiej konsultacji stomatolog dziecięcy skontroluje stan uzębienia, udzieli cennych wskazówek dotyczących higieny jamy ustnej, a w razie potrzeby rozpocznie leczenie, dzięki któremu problem nie będzie rozwijał się i unikniemy ewentualnych komplikacji w późniejszym wieku. Jaki jest zakres usług pedodonty?

  • Instruktaż higieny jamy ustnej.
  • Leczenie próchnicy zębów mlecznych i stałych.
  • Wypełnienie ubytków próchnicowych — najlepiej, jeśli w danej klinice wykorzystywane będą kolorowe wypełnienia ‒ możliwość wyboru koloru plomby jest dla maluchów dużą atrakcją.
  • Zabiegi profilaktyczne ‒ wśród zabiegów profilaktycznych dla maluchów wymienić między innymi możemy fluoryzację, ozonowanie, lakierowanie, lapisowanie, lakowanie.
  • Usuwanie zębów mlecznych i stałych.
  • Profilaktyka wad zgryzu.
  • Leczenie kanałowe.
  • Laserowe i chirurgiczne podcięcie wędzidełka.
  • Wizyta adaptacyjna

Warto udać się z maluchem na wizytę adaptacyjną ‒ taką usługę świadczy wiele gabinetów stomatologicznych.

Podczas wizyty adaptacyjnej maluch oswoi się z gabinetem i ze stomatologiem. Lekarz opowie malcowi o swojej pracy oraz o tym, dlaczego dbanie o stan uzębienia jest tak ważne. Dentysta pokaże też dziecku fotel zabiegowy oraz niektóre z narzędzi stomatologicznych.

Stomatolog dziecięcy- podsumowanie

Znalezienie stomatologa dla dziecka nie jest najłatwiejszym zadaniem. Podczas wielkich poszukiwań warto zwrócić uwagę czy dana klinika jest przystosowana do najmłodszych pacjentów i czy przeprowadzane są wizyty adaptacyjne oraz, czy malec będzie mógł wybrać kolor wypełnienia. Powodzenia!