Każdy z nas powinien pamiętać o regularnych przeglądach stomatologicznych. Bieżące usuwanie wszystkich problemów z uzębieniem i prawidłowa higiena jamy ustnej to droga do pięknego, śnieżnobiałego uśmiechu. Dlaczego jeszcze warto korzystać z pomocy stomatologa?

Przebieg wizyty kontrolnej

W czasie wizyty kontrolnej stomatolog skontroluje stan uzębienia i dziąseł, sprawdzi czy nie pojawiły się ubytki próchnicowe i niepróchnicowe oraz czy na zębach osadził się kamień. Aby w dokładniejszym stopniu dokonać diagnozy, specjalista może również wykonać zdjęcie RTG.

Po przeprowadzeniu kontroli lekarz zaproponuje plan leczenia, na przykład usunięcie ubytków próchnicowych, leczenie kanałowe, protetyczne czy ortodontyczne, zmianę wypełnień bądź zabiegi profilaktyczne, na przykład takie, jak skaling, piaskowanie, fluoryzacja.

Lekarz powinien również omówić poszczególne etapy leczenia czas trwania leczenia oraz jego koszt.

Konsekwencje nieleczonej próchnicy

Próchnica to choroba, z którą zmaga się większość społeczeństwa. Każdy z nas powinien mieć świadomość, że nieleczona próchnica prowadzi do zapalenia miazgi zęba, a wtedy jedyną deską ratunku jest leczenie endodontyczne, czyli kanałowe. Zdarzają się jednak przypadki, że ząb zaniedbany jest w tak dużym stopniu, że endodoncja nie jest możliwa i konieczne jest usunięcie zęba.

Należy mieć świadomość, że nawet najmniejsze braki w uzębieniu mają przykre konsekwencje, między innymi takie, jak:

Po usunięciu zęba pozostaje już tylko leczenie protetyczne – implanty bądź most, które jest długotrwałe i bardziej kosztowne niż leczenie próchnicy bądź leczenie kanałowe.

Przeglądy stomatologiczne – dlaczego są tak istotne?

Dlaczego regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym są takie istotne? Powodów jest dużo, poniżej najważniejsze z nich:

Stomatolog wykryje problemy z uzębieniem już we wczesnym stadium rozwoju i podejmie odpowiednie działania. Dzięki temu schorzenie nie będzie rozwijać się, a leczenie będzie krótsze, przyjemniejsze i mniej kosztowne
Dysfunkcje narządu żucia mogą skutkować innymi problemami, na przykład bólami migrenowymi.
Wiele osób obawia się dolegliwości bólowych, jakie mogą pojawić się na przykład podczas przeprowadzania różnego typu zabiegów. Uspokajamy, zabiegi przeprowadzane są w znieczuleniu i z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, dzięki czemu przebiegają w komfortowych dla pacjenta warunkach.
Zdrowe zadbane zęby to większa estetyka uśmiechu, a co za tym idzie, większa pewność siebie.
Dobry stan uzębienia to lepsza kondycja całego organizmu.

Podsumowanie

Regularne przeglądy stomatologiczne są niezwykle ważne i każdy z nas powinien o nich pamiętać. Zaniedbanie stanu uzębienia może mieć bardzo przykre konsekwencje zarówno dla zdrowia ogólnego i wyglądu, jak również portfela. Wszystkich pacjentów zachęcamy więc do większej troski o własny uśmiech.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty naszej kliniki dentystycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *