fbpx

Lokalizacja

Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Stomatologia

Dlaczego dzieciom tak szybko psują się zęby?

próchnica u dzieci

Próchnica jest obecnie jedną z popularniejszych chorób zębów. Rozwija się bardzo szybko i najczęściej spowodowana jest niewłaściwą higieną jamy ustnej. Należy jednak podkreślić, że jest chorobą niezwykle zakaźną, wywołują ją kwasy organiczne, które wytwarzane są przez bakterie, bytujące w jamie ustnej. Na próchnicę narażeni są zarówno dorośli, jak i dzieci. Nie da się jednak ukryć, że zęby najmłodszych dużo szybciej się psują. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiadamy poniżej.

Próchnica u dzieci

Próchnica dotyka dzieci nawet między 7 a 12 miesiącem życia. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że maluchy narażone są dużo bardziej na szkodliwy wpływ bakterii próchnicy, które pojawiają się w ich jamie ustnej. Niestety, ale szkliwo zębów mlecznych jest dwukrotnie cięższe niż zębów stałych, cieńsza jest również zębina, która ma dodatkowo szerokie kanaliki, stwarzające bakteriom dogodny dostęp.

Wielu rodziców bagatelizuje problem próchnicy u najmłodszych, przez co zęby mleczne dużo szybciej wypadają. Stan ten może jednak negatywnie wpłynąć w późniejszym czasie na zęby stałe, ponieważ w jamie ustnej zgromadzi się zbyt duża ilość bakterii próchnicy.

Czynniki wpływające na próchnicę u dzieci

Można wyróżnić 4 podstawowe czynniki, wpływające na rozwój próchnicy zębów mlecznych. Są nimi:

  • Płytka bakteryjna – zawiera bakterie kwasotwórcze, które inicjują rozwój próchnicy,
  • Pożywka węglowodanowa, najczęściej cukry – jest ona niezbędna dla bakterii do produkcji kwasów,
  • Podatność – zła jakość i słabe uwapnienie tkanek zęba,
  • Częste spożywanie przekąsek, słodyczy, sprzyjających próchnicy.


Pierwsze objawy próchnicy u dzieci

Próchnica w uzębieniu mlecznym najczęściej pojawia się w tak zwanych bruzdach, na powierzchniach stycznych i przyszyjkowych zębów, czyli tuż nad linią dziąsła. Pierwszym sygnałem, który zwiastuje próchnicę, są przebarwienia szkliwa. Na powierzchni zęba pojawiają się specyficzne, białe plamy, szkliwo staje się matowe, ale też chropowate. Warto od razu zgłosić się do lekarza dentysty, ponieważ niekiedy niegroźne ognisko próchnicy może zwiastować głęboki ubytek, który dochodzi niemal do samej miazgi zęba.

Rodzaje próchnicy u dzieci

Próchnica u dzieci może występować najczęściej w dwóch postaciach: wczesnej oraz okrężnej.

  • Próchnica wczesna – może zaatakować ząb tuż po jego wyrżnięciu się. Początkowo pojawia się na siekaczach, następnie atakuje kolejne zęby. Rozwój tej choroby jest bardzo szybki, w krótkim czasie dochodzi do zniszczenia praktycznie całej korony zęba. W tym wypadku główną przyczyną przebiegu próchnicy jest słabe zmineralizowanie twardych tkanek zęba. Duże predyspozycje do tej choroby mają dzieci wcześnie ząbkujące.
  • Próchnica okrężna – nazywana również amelozą dziecięcą. Dotyka najczęściej zębów przednich, symetrycznie po obu stronach. Na początku pojawia się zwykła plama próchnicowa, a następnie tworzy się ubytek, który okala całą szyjkę zęba. W końcowym etapie próchnicy w buzi dziecka pozostają resztki zębów pokryte zmiękczoną zębiną. Nieleczona próchnica prowadzi do powikłań ze strony miazgi.


Jak zapobiec rozwojowi próchnicy?

Przede wszystkim warto nie bagatelizować wizyt w gabinecie dentystycznym. Dzieci zbyt późno trafiają na fotel stomatologiczny, a powinny być pod stałą kontrolą lekarza już od momentu wyrżnięcia się pierwszych zębów mlecznych. Co więcej, wielu rodziców nie myje dzieciom mlecznych zębów, co jest błędem. Nie należy zapominać, że higienę jamy ustnej trzeba przeprowadzać już w momencie pojawienia się pierwszego ząbka.

Zęby mleczne mają dużo cieńszą powłokę niż zęby stałe, dlatego są w większym stopniu narażone na rozwój próchnicy. Niestety, spożywanie zbyt dużej ilości cukrów, a także nieprawidłowa higiena jamy ustnej przyczyniają się do rozwoju próchnicy. Warto temu zapobiegać, regularnie myć zęby mleczne dzieciom, a także chodzić z nimi na cykliczne wizyty u stomatologa.

Spis treści artykułu