Aby po ekstrakcji zębów cieszyć się pięknym uśmiechem i zdrowym wyglądem jamy ustnej, należy zadbać o wypełnienie protetyczne. Rozwiązania, na które pacjenci decydują się najczęściej to proteza częściowa (dzięki niej możliwe jest uzupełnienie braków w uzębieniu) lub proteza całkowita w przypadku bezzębia. W przypadku usunięcia zęba, przede wszystkim przedniego, można zdecydować się na protezę natychmiastową, która wypełni wolną przestrzeń w łuku zębowym. Czym jest proteza zębowa natychmiastowa?

Proteza natychmiastowa – co to jest?

Proteza natychmiastowa, w przeciwieństwie do tradycyjnej protezy, jest zakładana przez stomatologa bezpośrednio po zabiegu usunięcia zęba lub kilku zębów, jeszcze podczas trwania znieczulenia. Takie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w przypadku ekstrakcji przedniego zęba. Dlaczego? Ponieważ proteza natychmiastowa pozwala zachować estetykę wyglądu, piękny uśmiech, a także uniknąć poczucia dyskomfortu, wstydu i stresu w związku z widocznymi ubytkami. 

Zabieg nakładania natychmiastowej protezy zębowej musi być zaplanowany przed wyrywaniem zębów. Konieczne jest bowiem przeprowadzenie badania stomatologicznego – wewnętrzustnego i zewnątrzustnego oraz wykonanie przez lekarza stomatologa specjalnych wycisków. Przed ekstrakcją, ustala się także kształt i kolor uzupełnienia protetycznego tak, aby jak najlepiej imitowało wygląd prawdziwych zębów pacjenta. Najczęściej proteza natychmiastowa wykonywana jest z akrylu. Gwarantuje to komfort noszenia oraz naturalny wygląd uzębienia.

Warto dodać, że proteza natychmiastowa może być wykonana po ekstrakcji jednego lub kilku zębów (proteza częściowa) lub usunięciu całego uzębienia (proteza całkowita).

Jakie są zalety protezy natychmiastowej?

Założenie protezy natychmiastowej ma mnóstwo zalet. Dlaczego warto zdecydować się na ten rodzaj wypełnienia protetycznego?

Jak dbać o protezę natychmiastową?

Aby jak najdłużej cieszyć się zdrowym uśmiechem, należy odpowiednio dbać o protezę natychmiastową. Zaleca się stosowanie szczoteczki do protez oraz specjalnych preparatów do czyszczenia protez. Pacjent powinien również regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny.

Proteza natychmiastowa – podsumowanie

Proteza natychmiastowa jest zakładana przez stomatologa bezpośrednio po usunięciu zęba lub zębów. Takie rozwiązanie ma mnóstwo zalet – pozwala zachować estetyczny uśmiech, uniknąć okresu bezzębia, przyspiesza gojenie się dziąseł, a także wpływa pozytywnie na samopoczucie i komfort psychiczny pacjentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *