Zdjęcia rentgenowskie (RTG), są powszechnie stosowane w stomatologii i ortodoncji. Każdy nowoczesny gabinet dentystyczny wyposażony jest aparaturę pozwalającą na wykonanie wspomnianej dokumentacji fotograficznej. Wielu pacjentów zastanawia się jednak, czy RTG ma wpływ na zdrowie. RTG wykorzystuje promieniowanie gamma, którego działanie na organizm nie jest obojętne dla zdrowia, ale czy prześwietlenie zęba może zaszkodzić? Odpowiedź poniżej.

Zastosowanie RTG w stomatologii

Przegląd zębów przy użyciu lusterka i zagłębnika to podstawa diagnostyki uzębienia, ale pełen obraz stanu, w jakim znajdują się zęby pacjenta, jest możliwy jedynie poprzez RTG. Niektóre zabiegi stomatologiczne wręcz wymagają wykonania prześwietlenia leczonego zęba, np. w leczeniu endodontycznym, czyli kanałowym. Zdiagnozowanie stanu kanałów zębowych przed leczeniem, a także ich kontrola po zakończonym zabiegu możliwe są wyłącznie przy zastosowaniu zdjęcia rentgenowskiego.

Rodzaje zdjęć rentgenowskich w stomatologii

Najpopularniejszym, wykonywanym przez dentystów RTG, jest zdjęcie punktowe, obejmujące leczony ząb i sąsiadujące uzębienie. Naświetlany jest wówczas niewielki obszar, nieprzekraczający 2 cm². Stosowany jest zawsze przy leczeniu kanałowym. Kolejnym rodzajem RTG jest zdjęcie pantomograficzne, które obejmuje całą szczękę. Na takiej fotografii widać wszystkie zęby. Zdjęcie wykonywane jest przed rozpoczęciem leczenia, pozwala na kompleksową diagnostykę stanu całego uzębienia i ułatwia dentyście wyznaczenie priorytetów w procesie leczenia.

Czy RTG jest bezpieczne?

Zdjęcia rentgenowskie wykorzystują promienie gamma przechodzące przez prześwietlaną tkankę. W zależności gęstości tkanki, promienie te przechodzą z różną prędkością, co w efekcie odbija się na fotografii RTG. Dzięki temu każda zmiana tkanki, w tym zmiana chorobowa, jest widoczna na zdjęciu.

Promieniowanie ma negatywny wpływ na organizm, ale tylko przy dużym natężeniu. Dawka promieniowania, na którą narażony jest pacjent w czasie wykonywania zdjęcia RTG jest ok. 50 000 razy niższa od tej, która powoduje wykrywalny skutek napromieniowania. Dodatkowo pacjent przed zdjęciem RTG, osłaniany jest ołowianym fartuchem, co zmniejsza absorpcję promieni.

Reasumując – nawet kilkukrotne prześwietlenie szczęki wykonane w procesie leczenia nie spowoduje uszczerbku na zdrowiu pacjenta. Niemniej, warto podkreślić, iż nie zaleca się wykonywania RTG kobietom w ciąży, ale tu już stomatolodzy kierują się zasadą „dmuchaj na zimne”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *