Lokalizacja

Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Stomatologia

Co warto wiedzieć o odbudowie protetycznej na implantach?

Brak uzębienia, całkowity bądź częściowy, jest dla pacjentów problemem – nie tylko ze względów estetycznych. Może prowadzić nie tylko do wad zgryzu i wymowy, lecz również do rozchwiania sąsiednich zębów, a nawet zapadnięcia się policzków. Osłabia również funkcję żucia, a pozostałe zęby stają się przez to przeciążone i narażone na ścieranie, a nawet wypadanie.

Co jest najlepszym rozwiązaniem uzupełniania braków zębowych? O czym warto wiedzieć przed wizytą u stomatologa? Jak radzimy sobie z tym problemem w Centrum Medycznym Tysiąclecie w Katowicach? Wszystkiego dowiesz się z tego wpisu!


Pojedyncze braki zębowe

U pacjenta z pojedynczym brakiem zębowym najlepszym rozwiązaniem uzupełniającym jest implant zębowy. Najbardziej przypomina on prawdziwy ząb. Decydując się na takie rozwiązanie, w pierwszej kolejności trzeba umówić się na wizytę, w trakcie której wykonuje się tomografię i sprawdza kondycję kości, m.in. czy jej gęstość jest odpowiednia do wkręcenia implantu.

Następnie, jeśli stan kości jest prawidłowy, pacjent umawia się na termin zabiegu, podczas którego mocowany jest implant. Po jego wkręceniu trzeba odczekać od trzech do czterech miesięcy, w trakcie których ma on czas na pełne zintegrowanie się z kością. Co prawda istnieją różne metody, przykładowo niektórzy obciążają implant odbudową protetyczną natychmiastowo. Lepszym rozwiązaniem jest jednak kilkumiesięczne odczekanie, w trakcie którego dochodzi do całkowitej integracji implantu z kością. Dopiero po tym czasie powinno się odsłaniać implant i przechodzić do części protetycznej – wraz z umieszczeniem na nim wcześniej wykonanej korony.

Głównie ze wskazań estetycznych, lecz również praktycznych, na czas integracji implantu z kością, istnieje możliwość wykonania dla pacjenta uzupełnienia w formie tymczasowej protezy, korony lub mostu.

Całościowa odbudowa uzębienia

W gabinetach stomatologicznych często przeprowadza się też całościowe odbudowy uzębienia – wtedy, kiedy pacjent jest go całkowicie pozbawiony, bądź kiedy jego uzębienie jest szczątkowe i nie nadaje się do tego, aby brać je pod uwagę pod kątem uzupełniających prac protetycznych. Takie
pojedyncze zęby trzeba wówczas usunąć, osiągając w ten sposób stan całkowitego bezzębia. Następnie, jeśli pacjent nie chce mieć całkowitej protezy ruchomej, wyciąganej i wkładanej do ust, wykonuje się odbudowę na implantach – w postaci protezy lub mostu (bez płyty na podniebienie, jak w przypadku protezy). Wspomniane formy odbudowy są wykonywane na stałe – w przeciwieństwie do protezy stabilizowanej na implantach, którą pacjent wyciąga z ust.


Czy to boli?

W trakcie tego typu procedur pacjenci zadają różnego typu pytania, jak choćby to, czy jest to leczenie bolesne. Proces terapii w tym przypadku składa się z dwóch etapów: części protetycznej i chirurgicznej. Jak mówi stomatolog Centrum Medycznego Tysiąclecie, jakikolwiek ból mogący pojawiać się w trakcie leczenia, tyczy się części chirurgicznej, która jest formą ingerencji w kość. Trzeba zatem liczyć się z tym, że ból może się pojawiać. Jeśli jednak wszystko przebiega prawidłowo i bez powikłań, to pacjent może co najwyżej odczuwać potrzebę zażywania tabletki przeciwbólowej przez kilka dni po zabiegu. Dodatkowo – w razie potrzeby – można włączyć też do tego osłonę
antybiotykową. To jednak wszystko, na co trzeba być w tym aspekcie przygotowanym.

Jak wykonuje się korony i implanty?

Kolejną kwestią, o którą pytają pacjenci, jest to, kto i w jaki sposób wykonuje korony, aby wyglądały jak najbardziej estetycznie i naturalnie. Na pierwszym etapie odpowiedzialny jest za to lekarz, który bierze od pacjenta wyciski i dobiera pasujący, naturalnie wyglądający kolor. Następnie już pracownia
protetyczna technicznie wykonuje korony, które mogą być pełnoceramiczne lub porcelanowe.

Istotną procedurą jest też wcześniejsze wykonanie samych implantów. Trzeba brać pod uwagę wiele czynników, zaplanować cały proces na podstawie posiadanych badań, skanów wewnątrzustnych pacjenta, posiadanych wycisków i tomografii. Później chirurg powinien tak wszczepić implanty, aby wykonywana na dalszym etapie praca protetyczna mogła spełniać wszystkie niezbędne wymogi estetyczne.


W jakim wieku musi być pacjent?

Odbudowy protetyczne na implantach mogą być wykonywane u osób, u których zakończył się już rozwój kostny. Nie można wykonywać ich u dzieci ani młodzieży. Jeżeli wystąpi jakaś nieprzewidziana sytuacja, w której u młodej osoby zaistnieje potrzeba wszczepienia implantów, trzeba najpierw wykonać zdjęcie radiologiczne, na podstawie którego stwierdza się, czy rozwój kostny już się zakończył.


Jeśli zatem małe dziecko wybiłoby sobie dopiero co rosnący ząb stały, wprowadzenie implantu nie będzie niestety możliwe. W takich przypadkach wykonuje się protezy, które trzeba następnie zmieniać wraz z kolejnymi etapami wzrostu pacjenta. Jest to proces uciążliwy i kłopotliwy, który musi odbywać się do momentu osiągnięcia całkowitego rozwoju kostnego dziecka, w którym przestaje ono już rosnąć.


Koszty

Rozbieżności cenowe są dość spore – w zależności od miasta i firmy produkującej implanty czy korony. Trzeba mieć przy tym na uwadze, że implant implantowi nierówny. Najważniejsze jednak, aby nie wszczepiać sobie implantów niewiadomego pochodzenia, bo może wiązać się to później z
różnymi problemami. Może na przykład dochodzić do awarii wszczepionego implantu, które trzeba będzie naprawić. Jeśli implant był wykonany przez nieznaną firmę, która funkcjonowała na rynku przez krótki czas, to może pojawić się jeszcze inny problem – choćby z dostępnością narzędzi do tego służących. Abstrahując już od tego, że implant może okazać się złej jakości lub nawet się nie przyjąć. Jeśli zatem decydujemy się na taką procedurę, lepiej powstrzymać się od przesadnych oszczędności.


Oczywiście najtańsze jest wykonanie tego typu zabiegu w Turcji, gdzie od pewnego czasu kwitnie zjawisko turystyki implantologicznej i implantoprotetycznej. Oszczędzając wówczas nieco pieniędzy, można zapewnić sobie wykonanie odbudowy protetycznej w tej popularnej turystycznej destynacji. Niestety, bardzo wiele też się wtedy ryzykuje, ponieważ efekt #turkishteeth ciężko jest uznać za atrakcyjny – przynajmniej jeśli chodzi o środkowoeuropejskie kanony estetyczne. Dlatego też lepiej jest wykonać zabieg w Polsce, gdzie stosunek jakości do ceny jest obecnie na najbardziej korzystnym poziomie. Już w trakcie pierwszej wizyty konsultacyjnej specjalista dokładnie omówi z pacjentem różne aspekty leczenia, poda kosztorys i zaproponuje dokładny plan leczenia, którego efekty nie będą dla pacjenta negatywnym zaskoczeniem.

Spis treści artykułu