Czasy, gdy uszkodzony ząb był poddawany ekstrakcji, czyli usunięciu, już dawno odeszły w niepamięć. Nowoczesna stomatologia stawia na uratowanie każdego zęba, nawet takiego, który ma chory korzeń.
W przypadkach zaawansowanego zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, ratunkiem może okazać się resekcja korzenia zębowego, czyli apikoektomia. Resekcja korzenia pozwala uratować nawet bardzo zniszczone zęby. Każdy z nas powinien wiedzieć, że lepiej mieć własne uzębienie niż implanty (tym bardziej, że rozwój endodoncji, czyli leczenia kanałowego zębów, na przestrzeni ostatnich lat mocno się rozwinął). Co warto wiedzieć na ten temat? Zachęcamy do lektury!
Zabieg resekcji (apikoektomia) ‒ na czym polega?
Na czym polega resekcja korzenia zęba? Zabieg przeprowadza stomatolog lub chirurg stomatologiczny, a procedura wymaga zastosowania mikroskopu dentystycznego.
Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, które umożliwia bezbolesne wykonanie zabiegu. Następnie specjalista rozcinana dziąsło leczonego zęba i usuwa tkankę objętą stanem zapalnym ‒ w przypadku korzenia maksymalnie 1/3 jego długości. Stomatolog oczyszcza ranę i szczelnie wypełnia ubytek od strony wierzchołka korzenia. Końcowym etapem leczenia jest zszycie dziąsła.
Zalecenia po resekcji korzenia
Po zakończeniu zabiegu pacjent powinien przynajmniej przez jeden dzień unikać wysiłku fizycznego. Leczone miejsce może być opuchnięte i nieco krwawić oraz boleć, gdy znieczulenie przestanie działać.
Stomatolog po około tygodniu zdejmuje szwy, a pełne wygojenie rany trwa od dwóch do trzech tygodni. W tym czasie zaleca się spożywanie bardzo miękkich pokarmów i ostrożne płukanie jamy ustnej. Po zagojeniu dziąsła pacjent wraca do pełnej formy.
Resekcja korzenia ‒ wskazania
Jakie są główne wskazania do resekcji korzenia? Wymienić tutaj możemy:
- zapalenie tkanek okołowierzchołkowych,
- powikłania po leczeniu protetycznym, przede wszystkim wykorzystującym wkłady koronowo-korzeniowe,
- złamanie wierzchołka korzenia zęba,
- zwyrodnienie miazgi zębowej.
Kolejnym wskazaniem do resekcji może być nieudane leczenie kanałowe. Komplikacje podczas endodoncji mogą doprowadzić do zapalenia tkanki wokół korzenia lub jego wierzchołka. Dzieje się tak przeważnie na skutek przedziurawienia lub złamania wierzchołka korzenia w czasie leczenia endodontycznego. Stan zapalny może się pojawić także w przypadku złamania narzędzia dentystycznego.
Przeciwwskazania do resekcji
Resekcja nie jest przeprowadzana na zębach mlecznych. W przypadku, gdy korzeń jest uszkodzony na odcinku dłuższym niż 1/3 jego długości również nie można wykonać omawianego zabiegu. Innymi przeciwwskazaniami są choroby pacjenta takie, jak cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby tarczycy, choroby nerek, zapalenie gardła i opryszczka. Zabieg jest też wysoce odradzany kobietom w pierwszym trymestrze ciąży. Paradontoza oraz podłużne złamanie korzenia także eliminują możliwość wykonania zabiegu resekcji.