Proteza szkieletowa na zatrzaskach jest jednym z popularniejszych uzupełnień protetycznych o zaawansowanej technologii. Chroni układ stomatognatyczny przed zniszczeniem, a także zapobiega zanikowi niektórych kości zębowych. Co więcej, odpowiednio wykonana proteza szkieletowa na zatrzaskach właściwie rozkłada również siły zgryzowe. Dla kogo skierowany jest ten rodzaj protezy zębowej? W jaki sposób się ją mocuje? Zachęcamy do lektury.

Proteza szkieletowa na zatrzaskach – co to jest?

Proteza szkieletowa na zatrzaskach stosowana jest  zazwyczaj w przypadku rozległych ubytków w jamie ustnej pacjenta, u którego niemożliwe staje się założenie mostu. Protezę tę mocuje się przy wykorzystaniu specjalnych zatrzasków, dzięki temu elementy te są zupełnie niewidoczne. Rozwiązanie to daje protezie szkieletowej przewagę nad innymi uzupełnieniami protetycznymi. 

Metal, który wykorzystuje się do produkcji zatrzasków, jest bardzo cienki i dzięki temu wygodniejszy niż tradycyjny akryl stosowany w innych protezach ruchomych. Zatrzaski natomiast powodują wzrost stabilności i estetyki uzupełnienia protetycznego. Dzięki zastosowanym materiałom proteza szkieletowa jest nie tylko mniejsza i bardziej estetyczna, ale także stabilniejsza. 

Jak przygotować zęby pod zatrzaski? 

Zęby filarowe należy oszlifować i założyć na nie koronę porcelanową z przymocowanym zatrzaskiem. Mechanizm ten zapewni wytrzymałość i estetykę uzupełnienia. Zatrzaski nie będą widoczne. 

Proteza szkieletowa górna i dolna – trwałość zatrzasków 

Wszystko zależy od rodzaju założonych w gabinecie stomatologicznym zatrzasków. Niektóre mogą wymagać specjalnej aktywacji co kilkanaście miesięcy. Są to głównie zatrzaski metalowe. Procedury te przeprowadza się mniej więcej co rok lub też półtora roku. Po tego typu aktywacji protezy znów są stabilne, jak w momencie ich pierwszego założenia. Jeżeli proteza zaczyna być luźna, oznacza to, że być może będzie ona wymagać podścielenia. Użytkowanie takiej protezy może niestety przyspieszyć zużycie zatrzasków, dlatego warto pamiętać o tym, aby regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny, w celu skontrolowania protezy. 

Dla kogo są protezy szkieletowe na zatrzaskach? 

Protezy szkieletowe na zatrzaskach są montowane w jamie ustnej na własnych zębach pacjenta, które służą jako filary pod zatrzaski. Chcąc zatem zdecydować się na tego typu protezy, trzeba mieć przynajmniej kilka filarowych zębów w dobrym stanie. 

Ile kosztuje proteza szkieletowa? 

Cena protezy szkieletowej na zatrzaskach jest zróżnicowana, wszystko zależy przede wszystkim od lokalizacji gabinetu stomatologicznego, a także tego, ile zębów ma ona dokładnie zastępować. Koszt takiego uzupełnienia waha się zatem od około 1000 zł do nawet 5000 zł

Proteza szkieletowa na zatrzaskach jest jednym z popularniejszych uzupełnień protetycznych. Stosuje się ją zwłaszcza u osób, które mają rozległe ubytki w jamie ustnej i niemożliwe jest założenie mostu protetycznego. Proteza szkieletowa na zatrzaskach jest dużo bardziej estetyczna niż tradycyjna proteza zębowa. Mogą się na nią zdecydować osoby, u których w jamie ustnej znajdują się własne i zdrowe zęby. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *