Halitoza to przypadłość, z którą może borykać się nawet 25% osób na całym świecie. Objawia się przez nieprzyjemny zapach z ust, który trudno wyeliminować nawet przy poprawnej pielęgnacji zębów. Czym dokładnie jest halitoza, co ją powoduje i jak z nią walczyć?

Co to jest halitoza?

Warto zacząć od tego, że halitoza nie jest samodzielną chorobą. To przypadłość, która może stanowić objaw chorobowy; co więcej, problem ten może dotknąć każdego – niezależnie od wieku, płci czy stanu uzębienia. W wielu przypadkach halitoza jest pochodną nieprawidłowej higieny jamy ustnej lub złej diety, choć należy zaznaczyć, że zmiana nawyków w tym zakresie przeważnie nie wystarczy do zażegnania tej dolegliwości. Często jednocześnie występują różne inne problemy zdrowotne, dlatego przed rozpoczęciem leczenia warto dokładnie się zbadać, by zidentyfikować możliwe przyczyny.

Objawy i przyczyny halitozy

Co istotne, halitoza to przypadłość, która nie znika sama z siebie i objawia się w sposób przewlekły. Nieprzyjemny zapach oraz smak w jamie ustnej są zauważalne nawet od razu po umyciu zębów. Z tego względu walka z tą dolegliwością wymaga przede wszystkim zidentyfikowania przyczyn. Halitoza może pojawić się m.in. w wyniku niedokładnego czyszczenia zębów, protezy i jamy ustnej. Może być także  skutkiem innych problemów zdrowotnych – m.in. suchego zębodołu, paradontozy, grzybicy jamy ustnej czy kamienia i osadu na zębach. Przyczyną może być również ukruszone wypełnienie zębów czy zbyt małe wydzielanie śliny, czyli kserostomia.

U podstaw halitozy może leżeć też szereg innych czynników – to m.in. częste picie kawy, duża ilość czosnku lub cebuli w diecie, palenie papierosów, spożywanie alkoholu, a także odwodnienia organizmu czy niebezpieczne dla zdrowia głodówki. Pod względem chorobowym nieświeży oddech może być objawem na przykład cukrzycy, zapalenia zatok, schorzeń nerek czy nawet nowotworów płuc, krtani lub żołądka. Dolegliwość ta niekiedy pojawia się również przy schorzeniach górnej części układu pokarmowego, białaczce czy mocznicy.

Jak leczy się halitozę?

Najczęściej na halitozę zaleca się specjalne tabletki wypisywane przez laryngologa po wizycie kontrolnej. Najważniejsze jednak jest pilnowanie prawidłowej diety oraz zadbanie o swój organizm. Tabletki na halitozę nie pomogą, jeśli nadal będzie występował powód jej powstania. W trakcie leczenia należy sprawdzić stan swojego uzębienia u dentysty oraz zrobić badania, które pozwolą upewnić się, że czynnik chorobowy nie jest powodem halitozy. Niekiedy może być konieczna również wizyta u dietetyka, aby ustalić potrzebne zmiany żywieniowe w celu wyeliminowania problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *