Lokalizacja

Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice

Stomatologia

Co na ból zęba?

Co na ból zęba
Spis treści artykułu

Ból zęba jest jedną z bardziej przykrych i uciążliwych dolegliwości, z jaką w pewnym momencie życia musi zmierzyć się praktycznie każdy. Nie należy go oczywiście lekceważyć, ponieważ z czasem może się nasilać i przyczyniać się do powstawania stanów zapalnych w obrębie twarzy i żuchwy. Warto umówić wizytę u specjalisty jak najszybciej, aby móc zdiagnozować problem i wyleczyć ból zęba. W przypadku gdy niestety nie ma możliwości udania się do dentysty w trybie pilnym, dobrze jest zdecydować się na zastosowanie kilku sprawdzonych metod. Jakich? Co może być przyczyną pulsującego bólu zęba? Zachęcamy do lektury.

Pulsujący ból zęba – przyczyny 

Nagły ból zęba oznacza, że w jamie ustnej pojawia się stan zapalny. Dolegliwość ta może mieć postać łagodną, ale również przebieg ostry, wówczas pacjent odczuwa bardzo nieprzyjemny dyskomfort, a także charakterystyczną eskalację bólu, która zaczyna obejmować również szczękę oraz głowę i ucho. 

Do najpopularniejszych przyczyn pulsującego bólu zęba można zaliczyć:

  • Zapalenie miazgi – przypadłość ta jest zazwyczaj konsekwencją nieleczonej próchnicy. Bakterie zaczynają atakować głębsze tkanki, doprowadzając do dużych dolegliwości bólowych. W takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się do dentysty. Zapalenie miazgi zębowej może doprowadzić do konieczności przeprowadzenia zabiegu endodontycznego, czyli leczenia kanałowego. W niektórych przypadkach nawet ekstrakcji zęba. Warto pamiętać, że stan zapalny miazgi nie pojawia się od razu. Pulsujący ból zęba występuje zazwyczaj dopiero w fazie drugiej lub trzeciej. 
  • Zapalenie wierzchołków korzenia – kiedy zapalenie miazgi doprowadza do jej martwicy, dochodzi zwykle do przedostania się drobnoustrojów do głębszych tkanek. Zapalenie wierzchołków korzenia może także być powikłaniem po nieudanym leczeniu kanałowym. Jednym z głównych objawów jest pulsujący ból zęba martwego, który tak naprawdę po zabiegu nie powinien boleć w ogóle. 
  • Ropień – również może pojawić się po zapaleniu miazgi zęba, powodując dotkliwy i pulsujący ból. Rozprzestrzeniający się stan zapalny może dojść do okostnej, wywołując tak zwane zapalenie okostnej. 

Ból zęba – co zażywać

Na uporczywe i pulsujące bóle zębów warto stosować leki uśmierzające stan zapalny, a także dolegliwości bólowe. Ponadto rozsądnie jest również zdecydować się na żucie goździków, które działają przeciwbólowo. Sprawdzą się oczywiście także płukanki jamy ustnej. Mikstury te przyrządza się z rumianku, szałwii. Gdy w bolącym zębie jest dziura, warto włożyć do niej wacik nasączony, na przykład olejkiem jodłowym czy kroplami walerianowymi. 

Równolegle leży również umówić jak najszybszą wizytę w gabinecie stomatologicznym, by zapobiec konsekwencjom i uniknąć między innymi niechcianej ekstrakcji. 

Pulsujący ból zęba może być przyczyną zapalenia miazgi zębowej, symptomem, świadczącym o zapaleniu wierzchołków zębowych lub o wystąpieniu ropnia i wielu innych chorób. Niestety, schorzenia te bardzo często doprowadzają do konieczności przeprowadzenia zabiegu endodoncji lub ekstrakcji zęba. Aby uniknąć bólu zęba,  warto umawiać się na regularne wizyty u dentysty i dbać o higienę jamy ustnej. Gdy pojawi się jednak ból, można doraźnie, przed wizytą u stomatologa, leczyć się płukankami na przykład z szałwii lub też rzuć goździki.