Kto nie marzy o pięknym, zdrowym uśmiechu? Niestety, nawet na najbardziej zadbanych zębach mogą pojawiać się przebarwienia i pęknięcia. Wybielanie nie zawsze przynosi oczekiwany rezultat. Z kolei metody takie, jak np. założenie licówek porcelanowych, generują wysokie koszty. Aby przywrócić zębom piękny wygląd, warto pomyśleć o bondingu. Czym jest bonding zębów? Z poniższego artykułu dowiesz się, co kryje się pod tą tajemniczą nazwą.

Bonding zębów – co to?

Bonding jest nieinwazyjną metodą estetycznej odbudowy zębów. Do zabiegu używa się żywicy kompozytowej (żywica umożliwia także wypełnianie ubytków próchnicowych). Stomatolog przygotowuje zęby, oczyszczając ich powierzchnię. W razie potrzeby delikatnie koryguje ich kształt lub wielkość. Następnie, przy użyciu kwasu, wytrawia szkliwo, tworząc tym samym mikroskopijne wgłębienia. Kolejnym krokiem jest nałożenie kompozytu z żywicy i dopasowanie go do kształtu zęba. Wierzchnia warstwa zostaje dobrana do barwy uzębienia pacjenta. Zwieńczeniem całego procesu jest utwardzenie i wygładzenie powierzchni.

Kiedy możemy stosować bonding?

Bonding może nam pomóc w pozbyciu się przebarwień. Cienka warstwa żywicy kompozytowej, dopasowana zostaje barwą do naszych zębów. Metodą tą skutecznie naprawimy również nieestetyczne ukruszenia i pęknięcia. Wyszczerbienia po urazach pójdą w zapomnienie, a nasze zęby zyskają doskonały kształt. Z pomocą bondingu możemy bowiem ingerować w ich szerokość i długość. Skutecznie usuniemy tym sposobem także przerwy między zębami, takie jak np. diastema.

Korzyści z zastosowania bondingu zębów

Bonding będzie skuteczny w sytuacji, kiedy przebarwienia lub pęknięcia na naszych zębach są niewielkie. Niewątpliwym atutem tego zabiegu jest fakt, iż efekt możemy podziwiać właściwie od razu po wyjściu z gabinetu stomatologicznego. Jest to zabieg bezbolesny, w związku z czym nie ma konieczności stosowania znieczulenia. Cały proces trwa zaledwie kilkadziesiąt minut i spokojnie zamknie się podczas jednej wizyty u lekarza. Co ważne, bonding nie narusza struktury zęba, a w razie potrzeby, np. przed zastosowaniem innego leczenia, można z powodzeniem cały proces cofnąć. Regularnie polerowany i piaskowany ząb, wymodelowany za pomocą bondingu, utrzyma swój estetyczny wygląd przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *